Bizalmi szavazást kér maga ellen Olaf Scholz

Az információk szerint, Olaf Scholz német kancellár bizalmi szavazást kér maga ellen.

2024. december 11., 12:40

Szerző:

A Reuters értesülései szerint, szerdán benyújtja a parlamentnek a bizalmi szavazás megtartására vonatkozó kérelmét Olaf Scholz. Novemberben összeomlott a szociáldemokrata, liberális és zöld pártok koalíciója, a bizalmi szavazás pedig az egyik előfeltétele az előrehozott választások megtartásának, írta meg a 24.hu.

Olaf Scholz bizalmi szavazást kér maga ellen

A Reuters cikke szerint a politikai döntéshozatal mondhatni megtorpant Németországban, miután összeomlott a szociáldemokrata, liberális és zöld pártok koalíciója. Éppen ezért szükség van az új választásokra, ezt viszont Németország rendszere nem teszi lehetővé. Mivel a stabilitást hivatott biztosítani, ezért a kancellárnak bizalmi szavazást kell kezdeményeznie annak érdekében, hogy előrehozott választásokat tarthassanak.

Emiatt szerdán nyújtja be a parlamentnek a szavazásra vonatkozó kérelmét, a szavazást pedig december 16-án tartják majd meg. Nagy valószínűséggel ezt Olaf Scholz elveszíti, mivel a koalíció felbomlása után már a kormánya nem rendelkezik a szükséges többséggel. A német kancellár az ellenzékkel már meg is állapodott abban, hogy február 23-án tartják meg az előrehozott választásokat, ezért Németországban rövid kampányidőszakra lehet számítani.

A közvéleménykutatások szerint, jelenleg az ellenzékben lévő konzervatívok állnak nyerésre, egy hétfőn közzétett adat szerint ők a szavazatok 31 százalékára számíthatnak. Ezt a pártot a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (ADF) követi 18 százalékkal, ezután pedig Olaf Scholz pártja, az SPD jön 17 százalékkal. A friss közvéleménykutatások alapján a Zöldek 13 százalékra számíthatnak. A liberális FDP, és a nem olyan régen létrejött Sahra Wagenknecht Szövetség egyaránt 4 százalékon áll, a bejutási küszöb azonban 5 százalék.

Az elemzők ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy ezek a százalékok gyorsan változhatnak. Manapság az emberek kevésbé elkötelezettek a pártok irányába. A 2021-es választási kampányban például a konzervatívok néhány hónap alatt csúsztak vissza a második helyre.

Franciaországban új miniszterelnök lesz

Nem Németország az egyedüli ország Európában, ahol válságba került a kormány az elmúlt időszakban. Franciaországban a miniszterelnök elveszítette a bizalmi szavazást, ezért beadta a lemondását. Az ország több szempontból is problémás helyzetben van, júniusig nem tarthatnak újabb előrehozott választásokat, és még nem fogadták el a 2025-ös évre vonatkozó költségvetést. Az információk szerint, Macron pár héten belül újabb miniszterelnököt nevezhet ki.  

 

(Kiemelt kép: Sebastian Kahnert / POOL / AFP)