Megbukott a francia kormány, nehéz helyzetbe kerülhet Emmanuel Macron
A francia kormány megbukott, ami súlyos csapást mérhet az ország gazdaságára is.
A CNN információ szerint 574 francia parlamenti képviselőből 331-en támogatták a kormánnyal szembeni bizalmatlansági indítványt, így megbukott a miniszterelnök, Michel Barnier, valamint a francia kormány. A döntés amiatt is meglepő, mert 1962 óta nem volt olyan kormány, ami bizalmatlansági szavazást vesztett volna.
Ezért buktatták meg a francia kormányt
Michel Barnier hétfőn megpróbálta a költségvetési tervezet egy részét keresztülvinni a parlamenten. A miniszterelnök azt mondta, hogy akár abban az esetben is keresztülviszi a 2025-ös évre vonatkozó költségvetést, hogy a tervezetet a parlamenti képviselők jelentős része nem támogatta. A költségvetésben az adók emelése és a közkiadások csökkentése is szerepel.
A bizalmatlansági indítványt a baloldali pártok nyújtották be, ugyanakkor azt támogatták a Le Pen vezette szélsőjobboldali Nemzeti Tömörülés képviselői.
Ezután tartották meg a szavazást, amin megbukott a miniszterelnök, ezzel Michel Barnier Franciaország legrövidebb ideig hivatalban lévő miniszterelnöke lett. A francia sajtó szerint csütörtökön benyújtja a lemondását, és ezután ügyvivői posztot tölt majd be, amíg Emmanuel Macron francia elnök ki nem nevezi az új miniszterelnököt.
A francia miniszterelnök a szavazást követően egyébként Macron vállára hárította a felelősséget, és azt mondta, hogy a francia elnök hibája a kialakult helyzet.
„Ő a leginkább felelős a jelenlegi helyzetért”
– mondta Michel Barnier a szavazást követően.
Egyre nagyobb nyomás helyeződik Macronra
A CNN a cikkében kiemeli, hogy Emmanuel Macron nincs könnyű helyzetben az új miniszterelnök személyét illetően. Emellett Franciaország mutatói az elmúlt időszakban romlottak, ami részben köszönhető a növekvő államháztartási hiánynak. Ebben a helyzetben pedig olyan jelöltet kell választania Macronnak aki a jobboldalnak és a baloldalnak egyaránt megfelel.
A helyzetet pedig bonyolítja, hogy sok a bizonytalanság a 2025-ös költségvetéssel kapcsolatban. A költségvetést december 21-ig el kell fogadni, és mivel nincs egyértelmű többség, így könnyen megtörténhet, hogy az ország költségvetés nélkül kezdi meg a 2025-ös évet. Ebben az esetben a 2024-es költségvetést meg lehet hosszabbítani, de ez azt jelenti, hogy új intézkedéséket, például megszorításokat nem lehet bevezetni.
Újabb előrehozott választásokra egyébként nincs lehetőség, mivel a francia törvények szerint csak évente egyszer lehet feloszlatni a parlamentet. A legutóbbi választások júniusban voltak, tehát addig működnie kell a parlamentnek.
(Kiemelt kép: Alain JOCARD / AFP)