Jens Stoltenberg: a tárgyaláshoz katonai támogatásra van szükség Ukrajna számára

Jens Stoltenbert szerint nem változtak a NATO céljai: még többet kell tenni Ukrajnáért.

2024. július 8., 11:56

Szerző:

Jens Stoltenberg leköszönő NATO-főtitkár szombaton adott interjút a CBS Newsnak, amiben kitért Orbán Viktor moszkvai látogatására is. A NATO-főtitkárt a Face the Nation című műsorban először arról kérdezték, hogyan értékeli Joe Biden elnökjelölti vitán nyújtott teljesítményét, majd Stoltenberg arról beszélt, hogy bizakodó a július 9. és 11. közötti NATO-csúcstalálkozóval kapcsolatban – írja a Telex.

„Jó és eredményes megbeszélést tartottunk. És természetesen nem lehet ilyen nagy döntéseket hozni a NATO megerősítéséről, a NATO bővítéséről, az új tagok felvételéről, ha nincs erős amerikai vezetés” 

Arra a kérdésre, hogy Orbán Viktor moszkvai látogatásának lehet-e hatása a NATO-ra, Stoltenberg azt hangsúlyozta, hogy a látogatás nem változtat semmit a NATO közös céljain.

„Számomra az a fontos, hogy minden szövetséges egyetértett abban, hogy többet kell tennünk Ukrajnáért, mind az új kiképzéssel és segítséggel, amit a NATO nyújt majd Ukrajnának, mind pedig a hosszú távú kötelezettségvállalásban”

– mondta Stoltenberg. A főtitkár hozzátette, hogy a július 9-én kezdődő washingtoni NATO-csúcs előtt további légvédelmi és lőszer adományozó bejelentésekre számít. A főtitkár azt mondta, hogy a washingtoni NATO-találkozó fókuszában Ukrajna katonai támogatása lesz. Stoltenberg arra a kérdésre, hogy miért látogatott Orbán Viktor Moszkvába Vlagyimir Putyinnal tárgyalni, azt mondta, hogy Orbán egyértelművé tette, hogy nem a NATO képviseletében ment az orosz fővárosba, hanem Magyarország miniszterelnökeként.

 A főtitkár szerint Oroszország és Kína azt szeretné, hogy az Egyesült Államok elbukjon Ukrajnában. Emiatt szerinte csak úgy teremthetnek békét Ukrajnában, ha meggyőzik Putyint arról, hogy nem tud győzni a csatatéren. „Tehát egy olyan tárgyalásos megoldáshoz, amely tartós Ukrajna számára, katonai támogatásra van szükség Ukrajna számára” – mondta Stoltenberg a tudósítás szerint.

Orbán Viktor nem áll le, már úton van Washington felé

Igencsak mozgalmas pár napot tudhat maga mögött a magyar miniszterelnök, ugyanis Orbán Viktor kijevi, moszkvai és pekingi látogatás után már Washingtonba tart.

Orbán Viktor miniszterelnök magyar idő szerint hétfőn reggel fél 9 után nem sokkal írta ki „A következő állomás: Washington” felirattal Instagram-sztoriban, hogy pekingi látogatása után már az Egyesült Államokba tart – adta hírül a Telex. Ott tartják ugyanis a kedden kezdődő NATO-csúcsot, amin nagy valószínűséggel a miniszterelnök is részt vesz. Ahogy mi is beszámoltunk róla, hétfőn a kormányfő Pekingben Hszi Csin-ping kínai elnökkel találkozott, amit „békemisszió 3.0”-nak nevezett a közösségi oldalán.

Az úgynevezett „békemissziót” Orbán Viktor múlt héten kezdte meg: a háború kitörése óta először utazott Kijevbe, ahol az ukrán elnökkel, Volodimir Zelenszkijjel találkozott. Majd sok nyugat-európai vezető nemtetszését kiváltva Moszkvába utazott, ahol az orosz elnökkel, Vlagyimir Putyinnal egyeztetett.  Moszkvai látogatása után Orbán Azerbajdzsánba utazott, hogy a Türk Államok Szervezetének (TÁSZ) csúcstalálkozóján vegyen részt. Majd magyar idő szerint hétfőn reggel érkezett Pekingbe, hogy Hszi Csin-ping kínai elnökkel találkozzon.

Orbán Viktor a NATO-csúcs miatt repülhetett Washingtonba

Bár az amerikai elnökkel, Joe Bidennel való találkozás szépen beleillene Orbán Viktor békemissziójának sorába, feltehetőleg erre nem kerül sor. A magyar miniszterelnök amerikai utazásának célja feltehetően, hogy részt vegyen a július 9 és 11 között megrendezésre kerülő NATO-csúcson. Melynek legfontosabb feladata az lesz, hogy megerősítse az észak-atlanti szövetség elkötelezettségét Ukrajna hosszú távú támogatása mellett – jelentette ki a NATO főtitkára, Jens Stoltenberg Brüsszelben pénteken. 

A tagországok vezetői várhatóan átfogó támogató csomag elfogadásában egyeznek meg Ukrajna számára, melynek része lesz a biztonsági segítségnyújtás mellett a katonai képzés biztosítása is. Az MTI jelentése szerint a főtitkár a kiemelt témái között említette Ukrajna mellett a védelmi kiadások növelésének kérdését, valamint a Kína jelentette kihívást. Az indiai- és csendes-óceáni térség biztonságáról szóló megbeszélésekre Ausztrália, Új-Zéland, Japán és Dél-Korea vezetői is csatlakoznak a NATO-csúcstalálkozó résztvevőihez.

(Kiemelt kép: Jens Stoltenberg NATO-főtitkár sajtótájékoztatót tart a NATO védelmi minisztereinek az orosz-nyugati feszültségekről szóló ülése előtt a NATO brüsszeli központjában 2022. február 16-án. Fotó: Kenzo TRIBOUILLARD / AFP)