Kirúgta a miniszterelnököt, most golyóval fenyegeti az ellenzéket Tunézia elnöke
Az arab tavasz óta nem volt ekkora konfliktus az országban.
Áll a bál Tunéziában, miután Kais Saied államfő felfüggesztette a parlament működését és menesztette Hichem Mechichi miniszterelnököt. Az államfő a felfüggesztést követően rádióinterjúban jelentette be, hogy amennyiben a döntése ellen erővel próbál fellépni az ellenzék, a fegyveres erők golyókkal fognak válaszolni. A miniszterelnök menesztése az első komolyabb kihívás, amellyel a 2014-ben, az arab tavasz után újonnan bevezetett alkotmányos rend előtt áll - írta a Al Jazeera.
Az elnök a miniszterelnök kirúgása után rádióinterjúban indokolta meg a döntését: „Sokakat megtévesztett a képmutatás, az árulás és a nép jogainak elrablása” – hangsúlyozta Hichem Mechichival kapcsolatban, miközben arra figyelmeztetett, hogy valaki fegyveres konfliktust szítana, arra golyókkal fognak válaszolni. Az államfő az alkotmányra hivatkozva a parlamenti képviselők mandátumát is felfüggesztette. Döntése miatt több ezer embert vonult utcára, míg mások ünnepelve fogadták tettét.
Rached Ghannouchi, a tunéziai parlament elnöke és az Ennadha vezetője azzal vádolta meg a lépés után az elnököt, hogy „puccsot indított a forradalom és az alkotmány ellen”. A kormánypárt és a parlament nem tekinti érvényesnek a lépést, szerintük az intézmények továbbra is állnak. „Az Ennahdha támogatói és a tunéziai nép meg fogják védeni a forradalmat” – mondta Rached Ghannouchi a Reutersnek telefonon nyilatkozva.
A kormányfő és az államfő között legalább egy éve, a koronavírus-járvány közepette feszült pattanásig a konfliktus, miközben Kais Saied a 2019-es népszavassal felhatalmazva, tavaly váltotta le a korábbi, rövid életű kormányt. Rabeb Aloui tuniszi újságíró az Al Jazeerának elmondta, hogy Saied lépése nem okozott meglepetést, mivel már korábban is a parlament feloszlatásával és a miniszterelnök menesztésével fenyegetőzött.
A 2014-ben bevezetett, az arab tavasz után újonnan létrejött alkotmányos rendnek ez az első komolyabb nehézsége, amivel meg kell küzdenie. A 2014-es reform értelmében a hatalmat Tunéziában megosztják a parlament, az államelnök és kormányfő között.
(Kiemelt kép: Az emberek Tunisz utcáin ünnepelnek, miután Kais Saied tunéziai elnök egy országos tüntetés után, 2021. július 25-én bejelentette a parlament felfüggesztését és a miniszterelnök felmentését. Fotó: Fethi Belaid / AFP)