Mai maffiózók
Az ember akár Al Capone idején érezheti magát a hírek hallatán: nemrégiben a lengyel fővárosban a különböző bűnöző szervezetek tanácskozást folytattak és megegyeztek közös üzletekben. Erről és a maffiák jelenlegi működéséről számolt be a Rzeczpospolita című napilap.
Az írás szerint Lengyelországban már nincsenek olyan drámai leszámolások a különböző bandák között, mint egy évtizeddel ezelőtt, amikor például a hírhedt pruszkówi gengszterek uralták az alvilág nagy részét. Ez azonban nem jelenti azt, hogy feladták a harcot, csak éppen ahelyett, hogy egymással vetélkednének, elkezdtek megállapodni, hogy közös üzleti érdekeltségeik legyenek.
Mint a lap megtudta, néhány nappal ezelőtt Varsóban egy titkos, magas szintű gengszter-tanácskozásra került sor, ahol felosztották egymás között tevékenységük területét is. Ilyen tanácskozásokat szervez egy ideje – állítja a Rzeczpospolita titkos informátora – egy magát üzletembernek valló személy, akinek remek kapcsolatai vannak az alvilággal, s ezekre az összejövetelekre Varsó központjában, az úriember apartmanjában kerül mindig sor.
A résztvevők a varsói bandák alvezérei, és ezeken a tanácskozásokon szervezik meg például a kábítószer kereskedést is. A lap másik informátora még olyan neveket is megadott, amelyek Lengyelországban közismertek: hírhedt maffiózók, bandatagok. Ugyanakkor azt, hogy kik vettek részt, természetesen hétpecsétes titokként őrzik, annál is inkább, mert tudják, hogy minél nagyobb a csend az adott személy körül, annál jobb.
A Varsói Főkapitányság szóvivője azt mondja az újságnak, hogy a Központi Nyomozó Iroda (CBS) állandóan megfigyelés alatt tartja a bűnöző csoportokat, így ez lehetetlenné teszi, hogy a gengszterek „kiterjesszék szárnyaikat”. A rendőrség az utóbbi időben elkapta a legjobban keresett bűnözőket, köztük például a tíz esztendőn át üldözött, ám eddig a letartóztatást sikeresen elkerülő Rafael S.-t, az egyik első számú közellenséget. Tavaly közel 200 bandát lepleztek le, azaz ötvennel többet, mint egy évvel korábban.
A CBS tavalyi jelentéséből ugyanakkor az is kiderül, hogy Lengyelországban még mindig félezer szervezett bűnözői csoport működik, ezek több mint hatezer „kemény fiúnak” adnak munkát.
A bűnbandák működési jellege azonban az utóbbi években jelentős változáson esett át. Néhány éve a fő tevékenységi területük a gazdasági bűncselekmények, pl. áfa-csalások, számlákkal való manipulációk hatalmas méretekben, banki csalások, stb.
A lengyel maffiózók bevételeinek változatlanul jövedelmező forrását a kábítószerek jelentik. Az ezzel foglalkozó bandák száma csaknem ugyanannyi, mint a gazdasági bűncselekményeket elkövetőké.
Átalakult kissé a bűnözői tevékenységek jellege is. Egyre kevesebb a zsarolás, ugyanakkor egyre inkább szerveznek hamis pénzeket gyártó üzemeket, vagy dohányárut hamisítanak. 2011 végén a CBS Európa legnagyobb eurót hamisító gyárát számolta fel Varsó központjában, amely 1,5 millió eurónyi hamis pénzt állított elő.
Dr.Zbigniew Rau kriminológus, a szervezett bűnözés elleni harc egyik fő lengyel szakértője elmondta, hogy manapság a közös érdekek összekapcsolják a bandákat. Még ha a főnökök utálják is egymást és a legszívesebben leszámolnának a másikkal, a közös haszon érdekében összefognak.
A másik sajátosság, amely jellemző napjainkban ezekre a szervezetekre, hogy nem csupán egy „szakmában” tevékenykednek, hanem sokféle bűnelkövetési ágazatban dolgoznak. Az üzletet először az olasz maffia mintája alapján az un. tanácsosok beszélik meg, ezek a találkozók teljesen üzleti-társasági jellegűek, mint például a nemrégiben Varsóban lezajlott „konferencia”. Ugyanakkor a végleges megállapodást a szervezett csoportok főnökei személyesen hagyják jóvá, pl. egy repülőgép fedélzetén a nyaralásra utazáskor.