Magyar kulturpolitikát Svédországba!
Miközben Európát második éve sokkolja, ahogyan a magyar kulturális életet a politika kézben tartja s irányítja, Patrik Ehn, a két évvel ezelőtti választásokon huszonegy parlamenti mandátumhoz juttott nacionalista párt (SD) egyik fontos embere azt vallja: a magyar kulturpolitika kívánatos és követendő példa Svédország számára.
A Sverigedemokraterna (SD) és a kultúra kapcsolatát a svéd sajtó gyakran elintézi a népzene és népviselet emlegetésével. Holott a nacionalista nézeteket képviselő pártnak sokkal érdekesebb víziói vannak ezügyben.
Amikor a svéd köztévé naponta jelentkező kulturális híradójának riportere mikrofont tart Patrik Ehn elé, az SD nyugat svéd csoportjának vezetője szemrebbenés nélkül fejezi ki nagyrabecsülését a budapesti kormány 'kulturforradalma' iránt, és Svédország számára egyenesen kívánatosnak és követendőnek nevezi a ma uralkodó magyar politikai elit kulturális törekvéseit.
„Magyarország érdekes politikai példa. Világos kulturpolitikai célként tűzték ki a magyar nemzeti kulturális értékek megőrzését, a nemzeti történelem felmutatását. S annyira tudatosan dolgoznak ezen, hogy bizonyos intézmények vezetői számára nem marad más, mint hogy felálljanak székükből, amennyiben nem kívánják szolgálni a kormány ezen törekvéseit.”
Természtesen,
a svéd sajtóis rendre és részletesen beszámol a magyar kormány hatalomgyakorlásáról, arról az Európában szokatlan vonalról, melyet követ – egyebek mellett – kulturális és médiaügyekben, s arról is, hogy emiatt igen kemény nemzetközi kritika zúdul rá.Ebben az összefüggésben a köztévé kulurális műsora – az SD politikusával készített interjút körítve – az egyik legjellemzőbb esetként említette az Új Színház élére történt politikai előjelű kinevezéseket, illetve az azok okán, a stockholmi Dramaten által kezdeményezett, s huszonegy vezető európai színház által szignált, majd a kinevezésekért felelős budapesti polgármesternek elküldött tiltakozást. S nem mulasztott el emlékeztetni arra sem, hogy az ugyancsak európai botrányt kiváltott új magyar mediatörvény a médiapiac szereplőit a 'magyar értékek' terjesztésére szólítja fel.
Amellett, hogy az elmúlt három év során, a svéd civil s szakmai szervezetek (az
újságírószövetség, a színházszövetség, az Amnesty Sweden, s mások) többször is hangot adtak nemtetszésüknek, természetesen Birgitta Ohlsson EU-miniszter, a brüsszeli svéd EU-misszió, s számos más, a demokrácia játékszabályaira és az európai együttműködésre evidenciaként tekintő svéd politikus sem rejtette soha véka alá: nem elfogadható a magyar kormány kemény, a társadalommal és az európai értékrenddel szemben menő ideológiai hatalomgyakorlása.Patrik Ehn az interjúban határozottan kiállt amellett, hogy amennyiben a két év múlva esedékes új választásokon pártja a mostaninál több képviselői helyet szerez a Riksdagban és az önkormányzatokban, s azáltal természetesen, nagyobb befolyásra tesz szert, például, az országos és helyi kulturális intézmények élére történő kinevezéseket illetően is – az SD arra törekszik majd, hogy átrajzolja Svédország kulturális arculatát.
„Meg fog változni a svéd kulturális élet, amint nagyobb politikai hatalomra teszünk szert. Ha beleszólásunk lesz a kulturális intézményeket irányítók kinevezésekbe, megkísérlünk olyan vezetőket toborozni, akikben meglesz a képesség és a szándék a mi kulturpolitikai céljaink megvalósítására.” – hallhattuk az SD politikusának szájából.
Patrik Ehn egyébként egy körinterjú keretében kapott szót a műsorban, mely ezalkalommal azt firtatta, miként vélekedik a nyolc parlamenti párt a konzervatív-liberális kormány átfogó reform szándékáról, mely szerint még inkább decentralizálná a kulturális hatalomgyakorlást, s ebben a költségvetés kulturális célokra szánt pénzeinek elosztását és felhasználását érintő döntéshozást.
Forrás és foto:
Kapcsolódó korábbi cikkek:
Vigyázó szemünk Budapesten
Szólásszabadság 1766. óta
Valami bűzlik Magyarországon
Orbán a svéd sajtóban
További érdekes olvasnivalók a SVÉDASZTALkínálatában.