Lesz-e független Skócia Sturgeon tervéből?

A skót kormányfő, Nicola Sturgeon megelégelte, hogy 2016 óta London nem hajlandó kiírni egy új népszavazást Skócia függetlenségéről, ezért saját kezébe vette a gyeplőt: június végén bemutatta, hogy az SNP–Zöldek-kormány miként érné el, hogy 2014 után a skótok ismét szavazhassanak a függetlenségükről. De hogyan akarja mindezt elérni az első miniszter, ha brit Konzervatív Párt az egészről hallani sem akar? Milyen lehetőségei vannak Sturgeonnak, és lesz-e független Skócia?

2022. július 18., 14:01

Szerző:

2021. május 6-án tartottak parlamenti választásokat Skóciában, aminek Nicola Sturgeon, a függetlenségpárti Skót Nemzeti Párt (SNP) elnöke, egyben Skócia első minisztere igen nagy tétet adott: azt ígérte, ha a választásokon a függetlenséget követelő pártok többséget szereznek a skót törvényhozásban, a Holyroodban, akkor kiírnak egy új függetlenségi népszavazást – ha akarja a brit miniszterelnök, ha nem.

Mint fogalmazott, ebben az esetben Johnsonnak nincs más választása, mint kiírni az új népszavazást, mivel nem hagyhatja figyelmen kívül a skótok akaratát, hiszen az SNP és szavazóik már régóta követelik, hogy megismételjék a 2014-ben végül elbukott népszavazást.

Az SNP egy mandátummal elmaradt a 129 fős Holyroodban szükséges 65 mandátumos többségtől – igaz, az a skót választási rendszernek köszönhető, mivel a 73 körzetből így is 62-ben a baloldali-nacionalista párt győzött, ami miatt csak két kompenzációs mandátumot szereztek listáról. Ennek ellenére a szintén függetlenségpárti Skót Zöldek 8 mandátumával együtt kényelmes többsége van Edinburghban a függetlenedni vágyó kormánynak, azonban az első miniszter számításai ellenére Boris Johnsonék mégsem írták ki egy új népszavazást Skóciában, sőt, még hajlandóságot sem mutat rá a brit kormány.

Sturgeonék ezért a saját kezükbe vették a kezdeményezést: 2022. június 28-án a Holyroodban prezentálta az SNP–Zöldek-kormány tervét, hogyan fogják elérni az új népszavazást, aminek már az időpontját is kijelölte: 2023. október 19.

A teljes cikket a 168 Óra hetilap 2022. július 14-én megjelent lapszámában olvashatja.

(Fotó: Nurphoto/ Nurphoto via AFP / Ewan Bootman)