Autóval közlekedik? Mindenhol rendőrökbe futhat ezeken a napokon

Aki autóba ül, annak érdemes tudnia, hogy idén is átfogó ellenőrzést végeznek a hatóságok.

2025. március 4., 13:34

Szerző:

Nemcsak az autó, hanem egyéb járművek használata esetén is számíthatnak arra a közlekedők, hogy a rendőrök bárhol megállíthatják őket ellenőrzés céljából – hívta fel a figyelmet az InfoStart.

Magyarországon is rendszeresen zajlanak nagyobb szabású közúti ellenőrzések, amelyek gyakran egy egész várost, sőt akár vármegyét is érintenek. Emellett azonban a Magyar Rendőrség minden évben csatlakozik az összehangolt, egész Európát érintő hatósági akciókhoz is, amelyeket az Európai Közlekedésrendészeti Szervek Hálózata, a ROADPOL szervez meg, majd ezek koordinálást is a szervezet végzi el.

Az egyes akciók célja minden esetben a közúti közlekedés biztonságának növelése, ehhez azonban szorosan hozzátartozik, hogy rendszeresen ellenőrizzék a szabályok betartását és a közlekedésben résztvevők viselkedését.

Bármelyik autót megállíthatják

Egész Európában egyszerre zajlanak az ellenőrzési akciók, amelyek időpontjai nyilvánosak, ám azt nem hozzák nyilvánosságra a hatóságok, hogy pontosan mely útszakaszokon lehet számítani a rendőrség jelenlétére. Egy-egy akció néhány napig tart, és kifejezetten egy adott területre koncentrál.

A 2025-ös évre tíz nemzetközi akció végrehajtását irányozták elő, az első, amelyben autóbuszokat és tehergépkocsikat ellenőriztek, február 17. és 23. között mar le is zajlott.

A KRESZváltozás Facebook-oldalán már elérhetőek a következő akciók időpontjai. Legközelebb március 10. és 16. között lehet számítani ellenőrzésekre, ekkor a biztonsági övek helyes használatát ellenőrzik, amelybe beletartozik a gyerekülések helyes használata is.

Április közepén a gyorshajtások kerülnek előtérbe, míg májusban a motorosok számíthatnak fokozott ellenőrzésekre. Június 16. és 22. között az itass, illetve bódult állapotban történő vezetésre fognak az eddigieknél is jobban figyelni a rendőrök, majd a júliusi szünetet követően augusztusban folytatódnak az ellenőrzések: ekkor ismét a gyorshajtásra kerül a fókusz.

Szeptemberben a ROADPOL Safety Days keretében átfogó akciók zajlanak majd, októberben pedig a járművezetők figyelmét elvonó tényezőkre, köztük a mobiltelefon használatra fognak fokozottan figyelni. Novemberben ismét a tehergépkocsikat és autóbuszokat ellenőrzik, végül pedig december 15. és 21. között az itass vezetőket igyekeznek kiszűrni.

A cél az, hogy minél több esetben sikerüljön megtalálni a szabálytalanságokat, így csökkenteni a veszélyeket, ami összhangban áll azzal a célkitűzéssel, hogy 2019 és 2030 között felére csökkenjen a közúti halálozások és a súlyos sérülések száma.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)