Lehetetlennek tűnik Lengyelország és az EU megállapodása

Elsőbbséget élvez-e az uniós jog a nemzetivel szemben? Ez itt a kérdés. 

2021. október 6., 11:16

Szerző:

Eddig összesen négyszer halasztotta el a lengyel alkotmánybíróság a döntést arról, a lengyel jog elsőbbséget élvez-e az uniós felett. A következő tanácskozást csütörtökön tartják. Pedig az Európai Bíróság már 2007. július 18-án, egy Luxemburgban hozott ítéletében megerősítette, hogy az európai uniós jog elsőbbségét a nemzeti joggal szemben. A döntés értelmében tehát a nemzeti bíróságoknak el kell utasítaniuk minden olyan a nemzeti jogalkotást érintő normát, amelyről úgy vélik, hogy nem felel meg az uniós jognak – írja a Népszava.

Legutóbb Lengyelország került ellentmondásba a kérdésben, és az ország bírósága még mindig vizsgálja, hogy az Európai Bizottság jogállamisági kérdésekbe való beleszólási joga összeegyeztethető-e a lengyel alkotmánnyal. Eddig négyszer halasztották el az erről szóló döntést, azzal indokolva, hogy új szempontok merültek fel, és a bíróságnak időre van szüksége ahhoz, hogy ezekre megoldást találjon. Mateusz Morawiecki miniszterelnök az Európai Bíróság 2021. március 2-i ítéletének felülvizsgálatát kérte a lengyel alkotmánybíróságtól. Ekkor mondták ki az uniós bírák, hogy a lengyel legfelsőbb bíróság kinevezési eljárásai sérthetik az uniós jogot. Ennek értelmében az Európai Bíróság arra kényszerítené Lengyelországot, hogy vonja vissza a Jog és Igazságosság (PiS) vezette kormány vitatott igazságügyi reformjainak egyes részeit. Mint ismeretes, Lengyelország kormánya ellen több kötelezettségszegési eljárás is indult, valamint az Európai Bizottság jelenleg is visszatartja az országnak szánt több milliárd eurós támogatást az uniós helyreállítási alapból – a kormány azonban ennek ellenére sem hátrál meg. 

Kölcsönösen előnyös megállapodás egyelőre nem látszik az ügyben. Lengyelországban ugyanis továbbra is többségi támogatást élvez az uniós tagság. Az pedig, hogy szelektíven alkalmazzák az uniós szabályokat, szintén nem elfogadható az Európai Bizottság számára. A portál szerint nem engedhet az EU, ugyanis ez esetben a 27 tagállam mindegyike az uniós jog fölé helyezhetné alkotmányát, ami totális káoszt jelentene. 

(Kiemelt kép: Sajtótájékoztatón Jaroslaw Kaczynski, a lengyel miniszterelnök-helyettes és a Jog és Igazságosság párt elnöke az európai parlamenti választások előtt 2019. április 30 -án, Krakkóban, Lengyelországban. Fotó: Artur Widak / NurPhoto via AFP)