Nyugdíj: ez változott a korkedvezmény és a rokkantsági nyugdíj terén
Az elmúlt másfél évtized nyugdíjreformjai radikálisan átalakították a rendszert, aminek következtében eltűnt a rokkantsági nyugdíj, a különösen veszélyes munkakörben dolgozók sem mehetnek korkedvezménnyel nyugdíjba, bevezették a minimálnyugdíjat, miközben a járulék- és nyugdíjplafon is hiányzik.
A magyar nyugdíjrendszer nyolc olyan különleges jellemzőt hordoz, amelyek csak a hazai rendszerre jellemzők: ilyen például a nettó nyugdíjszámítás, a nők kedvezményes teljes nyugdíja, vagy éppen a szolgálati idő aránytalan értékelése. Az elmúlt másfél évtized nyugdíjreformjai radikálisan átalakították a rendszert: megszűnt a korkedvezmény, eltűnt a rokkantsági nyugdíj, és bebetonozták a minimálnyugdíjat, miközben a járulék- és nyugdíjplafon is hiányzik.
Így alakul a magyar nyugdíj
A korábbi reformlépések – mint a korhatár előtti nyugdíjak megszüntetése vagy a magánnyugdíjpénztárak visszaállamosítása – rövid távon javították ugyan a nyugdíjkassza egyenlegét, de a Nők40 kedvezmény éves szinten már többet visz el, mint amennyit ezek megtakarítottak – ezt állítja Farkas András nyugdíjszakértő a hírlevelében.
Egy jövőbeli nyugdíjreform kulcskérdése lehet, hogyan lehetne újra rugalmas nyugdíjba vonulási lehetőséget biztosítani a férfiaknak is, különös tekintettel arra, hogy az ő várható élettartamuk nemcsak rövidebb, de egészségben töltött időskoruk is kritikusan alacsony. Az egyenlőtlenségek újragondolása nem csupán pénzügyi, hanem társadalmi igazságossági kérdés is.
Mellbevágó a statisztika
Elvesztik a nyugdíjak a vásárlóerejüket, ez derült ki abból a felmérésből, amit a 168.hu is közölt.
Az átlagnyugdíj 2025-ben a nettó átlagkereset mindössze 48,5 %-át éri el, szemben a 2010 előtti 65,1 %-os aránnyal. Majdnem 300 ezer nyugdíjas kap havonta 120 ezer forintnál kevesebb ellátást, és a nyugdíjasok közel fele 200 ezer forint alatti összegből gazdálkodik.
Külföldre is több tízezer ellátást folyósítanak: 2025 elején 51 ezer fő kapott magyar nyugdíjat más országokban, főként Németországban, Ukrajnában és Ausztriában. A külföldi nyugdíjak átlaga azonban jelentősen alacsonyabb, mintegy 90 ezer forint. Az utalások több mint harmada Németországba, 11 %-a Ukrajnába, 10 %-a Ausztriába érkezett.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Chronomarchie via Pixabay)