Mohu: végre kiderült, miért nem veszik vissza a kávés dobozokat
Vannak termékek, amik azonnal bekerültek a MOHU REpont visszaváltási rendszerébe, és vannak, amik nem.
Noha a Hell energiaitalok alumíniumdobozos csomagolásai szinte azonnal bekerültek a MOHU REpont visszaváltási rendszerbe, a hasonló csomagolásban kapható Hell Coffee termékek továbbra sem válthatók vissza – hívta fel a figyelmet az atv.hu. A különbség oka a lap szerint nem technikai, hanem jogi: a Hell kávéi ugyanis tej- vagy tejalapú italnak minősülnek, amelyek jelenleg kivételt képeznek a 2024. január 1-jén bevezetett visszaváltási rendszer alól.
A MOHU REpont-rendszerének szabályai szerint minden műanyag, fém vagy üveg csomagolású, 0,1 és 3 liter közötti űrtartalmú italterméket regisztrálni kell, kivéve a tej- és tejalapú termékeket. A Hell Coffee, hiába ugyanúgy alumíniumdobozos, ebbe a kivételi körbe esik, így nem kötelező rá a 50 forintos betétdíj alkalmazása, és nem is kerül be a visszaváltási körforgásba.
A cikk emellett rávilágít arra is, hogy bár sok vásárló számára a csomagolás alapján megtévesztő lehet a helyzet, a különbséget a tartalom típusa határozza meg – és nem a külső. Ezért jelenleg jogszerű, hogy a Hell kávés termékei nem jelennek meg a REpont-automatákban visszaváltható csomagolásként.
A MOHU a befőttesüvegeket is visszaváltaná?
Korábban megírtuk, hogy rengeteg olyan, üvegből készült csomagolás van forgalomban, amelyek a PET-palackok és alumíniumdobozok MOHU által működtetett visszaváltási rendszerében szintén hasznosíthatóak lennének. Ennek lehetőségeit egyelőre még csak vizsgálják, de a rendszer egy későbbi, továbbfejlesztett változatában talán ezek esetében is növelhető az újrahasznosítás aránya.
A kiszivárgott tervekre a MOHU úgy reagált, hogy az üvegből készült italcsomagolások visszaváltása korábban nem működött igazán hatékonyan, így az úgynevezett DRS-rendszerbe, amely a betétdíjas üvegeket jelenti, ezek közül sok bekerült. Ehhez azonban ellenőrzésekre volt szükség, hiszen az automata sem képes minden méretű és formájú üveget visszaváltani.
A MOHU a későbbi fejlesztések során annak a lehetőségét vizsgálja, hogy hogyan lehetne ezeket a csomagolásokat is belevenni a DRS-rendszerbe, hiszen a befőttesüvegek jelenleg az elkülönített gyűjtőpontok helyett jellemzően inkább a kommunális hulladékba kerülnek. Mindez azért problémás, mert a környezetet az üvegszemét is rendkívüli módon szennyezi, így ezek újrahasznosítása szintén fontos terület lenne.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Szántai Edina / 168.hu)