Jóképű báró a konzervatívok reménysége
A CDU/CSU és a liberális FDP kormányzó koalíciója egyre népszerűtlenebb. Ha most szavaznának a németek, már nem nyernének választást, mint tavaly ilyenkor és Angela Merkel kancellárért sem lelkesednek már messze annyian, mint még egy éve. Az új helyzetben mind több szó esik arról, hogy Karl Theodor zu Guttenberg, védelmi miniszter lehet a jövő embere a kormány élén.
A 39 éves politikus-báró jelenleg Németország legnépszerűbb politikusa. Régi nemesi családból származik és úgy is néz ki: igen jó megjelenésű és fellépésű, választékos eleganciával öltözött férfiú. Nyolc keresztneve mellett jogi diplomával és tekintélyes magán-vagyonnal rendelkezik, ami jelzi, hogy nem „megélhetési politikus”. A bajor CSU-hoz, a kereszténydemokraták konzervatívabb pártjához tartozik, ám politikai gondolkodásában közelebb áll a Zöldekhez, vagy a szocialistákhoz, mint egynémely párt-társához: az ő javaslatára szüntetik meg például Németországban a kötelező katonai szolgálatot. Apja karmester s arról ismert: korábban kilépett a CSU-ból, mert pártjának elnöke nem volt hajlandó részt venni egy, az antiszemitizmus elleni tüntetésen. A szülők egyébként régen elváltak, a grófnő mamát utóbb Joachim von Ribbentropnak, Hitler hajdani külügyminiszterének egyik fia vette el.
Bismarck grófnő a pedofilek ellen
A női választók kedvencének is számító Guttenberg felesége ugyancsak tökéletesen illik a képbe: Bismarck grófnőről van szó, a német „vaskancellár” egyenes ági leszármazottjáról. Igen csinos, művelt asszony, két gyerek anyja, akit legutóbb megismert az egész ország, amikor kampányt indított a pedofilek kiszorításáért az internetből és könyvet adott ki a kérdésről. Hamarosan a német RTL-TV - nél műsorokat is vezet majd ebben a témában.
Guttenberg nyolc éve politizál s tavaly ő érte el a legjobb eredményt a Bundestag 622 képviselője közül: választókerületében a szavazatoknak több, mint 68 százalékát kapta. Korábban pártjának első embere volt a külügyi bizottságban, megválasztották a bajor CSU főtitkárának, majd a Merkel-kormányban a gazdasági, utóbb a védelmi tárcát vezeti sikerrel.
A híreket, hogy még magasabb tisztet is betölthetne majd - aligha meglepően – cáfolta. Még azzal is, hogy kijelentette: az sem biztos, hogy egyáltalán hosszú távon is a politikában marad-e majd. Ami persze alkalmasint nem csak tőle függ majd, mert a kereszténydemokratának igencsak szükségük van és lesz új és vonzó arcokra. A CDU/CSU a felmérések szerint egy év alatt szavazóinak vagy 10 százalékát veszítette el, a szövetséges FDP amúgy sem nagy tábora megfeleződött. Ráadásul veszély fenyeget a CDU egyik fellegvárában, Baden-Württembergben. A harmadik legnagyobb, tízmilliós német tartományt fél százada vezetik a kereszténydemokraták, de nem lehetnek bizonyosak benne, hogy megnyerik a jövő márciusi választást is. Az egyik ok a stuttgarti főpályaudvar körüli sajátos háború. A város sok polgára, köztük konzervatívok is, ellenzik a tervet, hogy több, mint 4 milliárd eurós költséggel vasúti csomópontot alakítsanak ki, a föld alá helyezett vonalakkal, új pályaudvarok építésével, nagy környezeti beavatkozásokkal. Stefan Mappus CDU-s miniszterelnök ragaszkodik a „Stuttgart 21”tervhez – miközben a rendőrök néha már csúnya eszközökkel oszlatták szét a tüntető polgárok tízezreit.
Bukhat a CDU Baden-Württembergben
s vele a kormány
Merkel kancellár támogatja a tervet, de számára is világos, hogy annak sorsa a márciusi választásoktól függ. Sőt: a német sajtó általános megítélése szerint a konzervatívok baden-württembergi veresége a szövetségi kormány sorsára is kihathat.
Nem csak a partner, a liberális FDP népszerűtlen, de annak elnöke, az alkancellár-külügyminiszter Guido Westerwelle különösen. Ezért vélik sokan a CDU/CSU-ban úgy: a várt tavaszi válság után jó megoldás lenne a konzervatívoknál elfogadott, kora miatt pedig a fiatal szavazókat is vonzó Guttenbergre bízni a kormány vezetését. Igaz, vannak, akik még nem elég tapasztaltnak tartják és inkább Roland Kochot, Hessen nemrég visszavonult miniszterelnökét látnák szívesen.
Angela Merkel ismerői viszont másként vélekednek: szerintük a kitartó kancellár-asszony nem menekül majd előrehozott választásokba, mint korábban, hasonló helyzetben a szociáldemokrata Gerhard Schröder, aki azután a keresztényemokratákkal alakított nagykoalíciót. És Merkel nem lesz hajlandó posztjától megválni – tovább harcol majd. Mindez fél éven belül kiderül.
.