Máris ki kellett vonni a forgalomból a dubaji csokoládét – ez derült ki egyes darabokról
Az elmúlt hetek egyik legkeresettebb desszertjévé vált a dubaji csokoládé, ám úgy tűnik, nem mindenhol vannak rendben a csokitáblák.
Hazánkban is elterjedt a láz, amelyet a dubaji csokoládé váltott ki, ám gyakorlatilag egész Európában megnőtt a kereslet a különleges desszert iránt, és egyre többen próbálják ki az édességet. Németországban reagáltak is az aktuális vásárlói szokásokra, így az élelmiszer-biztonsági hatóságok ellenőrzéseket végeztek, eredményeik pedig nem túl megnyugtatóak – számolt be róla az EconomX a német Spiegel információi alapján.
Jelenleg többféle gyártó terméke is elérhető, és bár a pisztáciából és tésztából álló töltelék íze hasonló, ám tartalmukat tekintve jelentős eltérések tapasztalhatóak. A német lap beszámolójából kiderült, hogy a Baden-Württembergi szervek összesen nyolcféle terméket vizsgáltak meg, és az eredmények alapján Peter Hauk élelmiszerügyi, vidékfejlesztési és fogyasztóvédelmi miniszter szerint indokolttá vált, hogy az egész országban átfogó ellenőrzések kezdődjenek.
Mindebből már sejthető, hogy nincs minden rendben az édesség körül, és a hatóságok egyre jobban aggódnak a növekvő kereslet miatt.
A dubaji csokoládé mégsem az, aminek látszik?
Bár az édesszájúaknak igazi különlegességnek számít, de már eddig is sokan nyilatkoztak úgy, hogy nem értik a desszert iránti hatalmas érdeklődést, ugyanis nem annyira kiemelkedő az ízvilága, mint azt sokan várnák. Ezt megmagyarázhatják az ízlésbeli különbségek, a német hatóságokat azonban nem is az érdekelte, mennyire finom valójában a csokoládé, sokkal inkább az, hogy mit tartalmaz.
A dubaji csokoládé tölteléke egy meglehetősen lágy pisztáciakrém és egy különleges tészta. Ez a töltelék azonban sokféleképpen készülhet, és mint az kiderült, akár káros anyagokat is tartalmazhat. A német hatóságok öt olyan csokoládét vizsgáltak, amely az Egyesült Arab Emírségekből származott, három esetben pedig török gyártók termékeit ellenőrizték.
Ez utóbbiak kapcsán az volt a legnagyobb probléma, hogy olyan allergéneket tartalmaztak, amelyet a gyártók nem jelöltek. Találtak bennük szezámmagot, ami az arra érzékenyeknél anafilaxiás sokkot is kiválthat. Az Egyesült Arab Emírségekből származó csokoládéknál nem a töltelékkel, hanem magával a csokoládéval volt probléma, hiszen valójában pálmaolajból készültek, a csomagolás jelzett összetevők helyett. Mindegyik mintában sok színezéket találtak, és azt is kifogásolták, hogy a csomagoláson jelzett összetevők mennyisége, így végső soron az édesség minősége nem felelt meg a valóságnak.
A lehetséges egészségkárosító hatás és a vásárlók megtévesztése is olyasmi, ami ellen a német élelmiszer-biztonsági hatóságok is fellépnek, így egyelőre az importőrök feladata lesz, hogy ellenőrizzék a polcokra kerülő édességek minőségét. Arról egyelőre nincs információ, hogy nálunk végzett volna hasonló ellenőrzést a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági hatóság, ám előfordulhat, hogy a jövőben erre is sor kerül.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)