Így védik Donald Trumpot az esetleges újabb támadások ellen
Donald Trump ellen 2024. július 13-án merényletet kíséreltek meg. Azóta sokat emelkedett a készültség az Egyesült Államok biztonsági erőinél, de az esetleges támadások még mindig komoly kockázatot jelentenek.
A 2024-es amerikai elnökválasztás egyik sorfordító pillanata 2024. július 13-án volt, amikor egy merénylő rálőtt a Republikánus Párt elnökjelöltjére, Donald Trumpra. A Pennsylvania államban tartott kampányeseményen megsebesítették a jelöltet, akinek csupán a fülét súrolta a golyó. A lövöldözés után fokozták a készültséget, amiatt, hogy a kampányhajrá és a november 5-i választás a lehető legbiztonságosabb körülmények között történjen. A Tények megkérdezte Hajós István biztonsági szakértőt, aki elárulta, mi jelentheti a legnagyobb kihívást az Egyesült Államok biztonsági szerveinek.
A Donald Trump ellen elkövetett merénylet sorsfordító volt
Nagyon sok elemző és szakértő szerint 2024. július 13-án volt a 2024-es amerikai elnökválasztás egyik sorsfordító pillanata, amikor merényletet követtek el Donald Trump ellen. Az elnökjelöl éppen Pennsylvania államban tartott kampányeseményt, amikor rálőttek. Ennek hatására sokkal nagyobb a készültség az Egyesült Államok biztonsági erőinél, részben azért, hogy a kampányidőszak utolsó eseményei és a választások a lehető legbiztonságosabb körülmények között történjenek.
Hajós István biztonsági szakértő a Tényeknek elárulta, hogy az amerikai szervek számára az utolsó hét jelentheti a legnagyobb kihívást. Úgy véli, hogy a jelölteket nagy valószínűséggel nem fogja újabb fizikai atrocitás érni, de a kibertamádások jelentős kockázatot jelenthetnek. A Donald Trump ellen megkísérelt merénylet után az amerikai titkosszolgálatok több lehetséges merénylőt is felderítettek. Emiatt reális veszélyként merült fel, hogy a választások éjszakáján újabb támadás érheti a jelölteket.
Hajós István biztonsági szakértő részletesen ismertette, milyen előkészületek történnek egy ilyen kiemelt esemény biztosítása érdekében, és miként gondoskodnak az amerikai hatóságok a lehető legmagasabb szintű védelemről.
„Egy ilyen rendezvény biztosítása hónapokkal a választások előtt megkezdődik. Egy jól kidolgozott, pontosan megtervezett biztonsági terv alapján zajlik, amelyet csak néhány szakember ismer. A védett személyek környezetében az operatív felderítés szinte folyamatos, különös figyelmet szentelve minden potenciális biztonsági kockázatnak”
– magyarázta a szakértő a Tényeknek.
Hajós István hozzátette, hogy nem csupán jelenlegi elnököt, hanem a volt elnököket, az alelnököket és az elnökjelölteket is védik az amerikai titkosszolgálatok. A Trump ellen elkövetett támadás miatt még tovább szigorították a rendszert. A széleskörű védelem földön, levegőben és a kibertérben egyaránt megvalósul. Elárulta, egy-egy rendezvény előtt alaposan átvizsgálják a helyszínt, és minden gyanús elemet eltávolítanak. Elszállítják az autókat, ellenőrzik a csatornákat, és ellenőrzik a környéken lévő objektumokat.
„A személyvédelmi intézkedések az elmúlt évtizedek során jelentős fejlődésen mentek keresztül. Korábban a szárazföld, víz és levegő voltak a fő területek, azonban a mai világban már a földalatti rendszerek – például csatornahálózatok – és a kibertér is nagy hangsúlyt kap. Az amerikai titkosszolgálatok különösen figyelik az online térben zajló eseményeket, hiszen egyre több bűncselekmény és támadás kiindulópontja a világháló.”
Komoly kihívást jelentenek a magányos merénylők
Az Amerikai Egyesült Államokban nagyon fejlett a személyvédelem, ugyanakkor a százszázalékos biztonságot még ebben az esetben sem lehet garantálni. A biztonsági erők számára különösen nagy kihívást jelentenek a magányos merénylők. Ezek a személyek nem kommunikálnak előre a szándékaikról. Pont emiatt, a kampányzáró eseményeken és a választási ünnepségeken akár több ezer ember is részt vehet a biztosításban, beleértve a titkosszolgálatokat, rendőröket és különleges egységeket, valamint a magánbiztonsági cégek alkalmazottjait.
Hajós István azonban úgy véli, nagyon kevés az esélye annak, hogy fizikai atrocitás éri a jelölteket. Egy esetleges kibertámadásnak azonban jóval több esélyt ad.
„Az amerikai biztonsági szervek mindent megtesznek a rendezvény zavartalansága érdekében”
– hangsúlyozta a szakértő a Tényeknek.
A biztonsági szakértő szerint a választások idejére hatalmas erődemonstrációval készültek. Helikopterek, drónok, kommandósok és nehéztüzérség garantálják a helyszínek biztonságát. Kiemelten fontos, hogy a hatóságok minden lehetséges merényletet megakadályozzanak, különösen a jelenlegi politikai helyzetben.
(Kiemelt kép: JEFF KOWALSKY / AFP)