Megmérték a csernobili atomerőmű környékén, hogy a dróntámadás után mekkora a sugárzási szint

Orosz dróntámadás áldozata lett péntek hajnalban Csernobil, azaz az atomerőmű, természetesen azonnal ellenőrizték, hogy a sugárzási szint változott-e.

2025. február 15., 10:32

Szerző:

Csernobil atomreaktora megsérült egy dróntámadás következtében, jelentette be pénteken Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, aki egy felvételt is közzétett erről az X-en. A videó azt mutatja, hogy a sérült reaktor köré emelt védőburok felső harmadánál egy nagy erejű robbanás történt, ezt követően pedig felcsaptak a lángok. Amint azt tegnap mi is megírtuk, az éjszakai sötétség ellenére is látszik, hogy hatalmas füst gomolyog a helyszínen. Személyi sérülés nem történt. A felvételt az alábbi poszt tartalmazza.

Csernobil: a sugárzási szint normális

Az Associated Press híradása az esetről megerősíti, hogy az 1986-os atomkatasztrófa helyszínén a sugárzási szint a támadás ellenére normális az ENSZ Nemzetközi Atomenergia-ügynöksége szerint. Az ügynökségtől egy csapat tartózkodott a helyszínen a támadás idején, és az ott dolgozók hallották a robbanást, majd tájékoztatták őket, hogy egy dróntámadás érte a védőburkot.

A Kreml tagadja, hogy ők lennének a felelősek a támadásért, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azonban tényként közli, hogy az oroszok támadták meg a csernobili atomerőművet.

Sok időt vesz majd igénybe a csernobili erőmű kijavítása

A Szabad Európa Rádiónak nyilatkozott a történtekről Shaun Bernie, a Greenpeace aktivistája. A következőket mondja:

„Ez a létesítmény nemcsak egy épület, hanem egy gép. Arra tervezték, hogy negatív nyomást tartson fel annak érdekében, hogy a lerombolódott reaktoron, a szarkofágon belüli rádióaktivitás, gázok, részecskék ne kerülhessenek ki a levegőbe. Hihetetlenül szofisztikált épületről van szó.”

Ez az oka annak, hogy bár a dróntámadás relatíve kis területet érintett, és a védőburokként funkcionáló szarkofágot nem károsította meg, mégis javítási munkálatokra van szükség. Ezek a munkálatok, a támadás által okozott károk helyreállítása hosszabb időt vesz majd igénybe a szakértők szerint, és nemzetközi összefogásra lesz szükség hozzá, hiszen maga a szarkofág is nemzetközi összefogással épült.

A csernobili katasztrófának egyébként jövő áprilisban lesz a 40. évfordulója.

(Kiemelt kép: X.com/Volodimir Zelenszkij)