Az oroszok drónnal támadják Csernobilt
Dróntámadás miatt megsérült az atomreaktor, feszült a helyzet Csernobilban.
Hatalmas a készültség Csernobil környékén, miután Volodimir Zelenszkij ukrán elnök arról tájékoztatott, hogy egy orosz drón eltalálta a korábban megsérült négyes reaktor fölé emelt szarkofág külső burkát. Mint elmondta, a támadást követően tűz ütött ki, amelyet a hatóságok azóta sikeresen megfékeztek – számolt be róla a BBC.
A támadás éjszaka következett be, ennek ellenére a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség tájékoztatása szerint a hatóságok perceken belül a helyszínre érkeztek, és megkezdték az erőmű oltását. Halálos áldozatokról egyelőre nem érkezett hír.
Volodimir Zelenszkij egy felvételt is közzétett az X-en, amelyen az látható, hogy a sérült reaktor köré emelt védőburok felső harmadánál egy nagyerejű robbanás történt, ezt követően pedig felcsaptak a lángok, és az éjszakai sötétség ellenére is látszik, hogy hatalmas füst gomolyog a helyszínen.
A felvételt itt lehet megnézni:
Csernobil környékén nem emelkedett a sugárzás mértéke
Az 1986-ban megsérült reaktor hatalmas kockázatot jelent, hiszen továbbra is fennáll a sugárzásveszély, így a szarkofág és a védőburok rendkívül fontos szerepet tölt be nemcsak Ukrajna, hanem az egész kontinens szempontjából. A 275 méter széles és 108 méter magas burkolatot úgy tervezték meg, hogy megakadályozza a radioaktív sugárzást, amely a korábbi baleset során Európa-szerte egészségügyi veszélyhelyzetet eredményezett.
Az éjszakai robbanást követően az egyik legfontosabb kérdés az volt, hogy megemelkedett-e a sugárzás mértéke. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség mérései alapján a csernobili atomerőműnél, illetve a távolabbi körzetekben sem emelkedett a sugárzás, annak értékei stabilak maradtak, de továbbra is ellenőrzéseket végeznek.
Mariano Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szerint a tüzet ugyan sikerült megfékezni, ám még mindig indokolt a magas készültség fenntartása. A hatóságok továbbra is mindent megtesznek a nukleáris biztonság fenntartása érdekében.
(Kiemelt képünkön a csernobili atomerőmű egy részlete. Fotó: Volodymyr Tarasov / NurPhoto / NurPhoto via AFP)