Bajor belharcok
„Németország nem bevándorló-ország”, jelentette ki pártja hétvégi kongresszusán a bajor miniszterelnök. Horst Seehofer síkraszállt amellett, hogy országában a német maradjon a „vezető kultúra” s hogy pártjától jobbra ne lehessen politikai erő – ám vélhetően mindezek ellenére is már csak egy éve lehet még a posztján.
Seehofer két éve került pártja, a bajor Kereszténydemokrata Unió, a CSU testvérpártja és a tartományi kormány élére. Pozíciójának már korábban sokat ártott a Bayerische Landesbank körüli botrány. A bajor szabadállam tulajdonában lévő (Magyarországon is érdekelt) pénzintézet – mint utóbb kiderült – irreálisan magas áron vásárolt meg egy osztrák bankot. Az egyesek magánérdekeit is szolgáló üzlet több tízmilliárd eurós veszteségekhez, a Landesbank megrendüléséhez vezetett s a gyanú szerint a történtekért a CSU vezette kormány is felelős volt. Ez is szerepet játszott abban, hogy a párt, amely a háború óta mindig magasan nyerte a választásokat, 2008-ban évtizedek után elvesztette abszolút többségét, a tavalyi parlamenti választásokon pedig csak 42. 5 százalékot kapott. Ugyanakkor a CSU, amely a többi német tartományban működő testvérpártjánál mindig konzervatívabb volt, az egy éve működő CDU-CSU/FDP koalíció fékező erejének bizonyul. Így a kongresszus 800 küldötte állást foglalt amellett, hogy jól képzett külföld szakemberek se vándorolhassanak be nagyobb mértékben Németországba – amint azt a koalíciós partner FDP, de a CDU is szorgalmazza. Seehofer volt az, aki eleve határozottan elutasította törökök, arabok fokozott bevándorlását, akár családegyesítés révén is . A kongresszusi állásfoglalás most síkra szállt azért, hogy mindazok, akik tartósan az országban kívánnak maradni, „illeszkedjenek be a vezető német kultúrába.” Az újonnan érkezőktől meg kell követelni a német nyelv ismeretét.
Szigorítani a bevándorlást, gátolni a szélsőjobbot
Horst Seehofer a müncheni pártkongresszuson javasolta, hogy a CSU is haladjon a kor szellemével s írják elő a nők 40 százalékos arányát a párt vezető szerveiben. Még Angela Merkel kancellár támogató fellépésére is szükség volt ahhoz, hogy a küldöttek végül szerény, 56 százalékos többséggel elfogadják a 2011-től érvényes a javaslatot. Ha elutasítják, az alkalmasint Seehofer távozását jelentette volna. A müncheni kormányfő egyébként felelevenítette jeles elődje, Franz-Josef Strauss alapelvét: meg kell akadályozni, hogy a CSU-tól jobbra álló párt szerepet játszhasson a bajor politikában. (Ez volt a mintája Orbán Viktor hasonló célkitűzésének. Orbánt egyébként első kormányelnöksége idején a CSU a Strauss-díjjal tüntette ki).
A bajor sajtó egybehangzó kommentárjai szerint a delegátusok a pártelnök-kormányfő ügyében úgy döntöttek, mint nemrég a szövetségi kormány az atomerőművek esetében: engedélyezték további működését, de csak meghatározott ideig… Mind valószínűbbnek látszik, hogy Karl Theodor von Guttenberg védelmi miniszter, a szövetségi kormány legnépszerűbb tagja veheti majd át – akár egy év múlva – Horst Seehofer pozícióit.
A két politikus természetesen mindent megtett, hogy egészen más képet nyújtson a nyilvánosság előtt. Guttenberg a háttérbe húzódott és Seehofer sikerét méltatta – a kormányfő pedig dicsérte a szűkebb hazájának elismerést hozó bajor minisztert.