A választási siker másnapján már ketté is szakadt a német szélsőjobb
Nem csatlakozik pártja frakciójához a német szövetségi parlamentben (Bundestag) az Alternatíva Németországnak (AfD) egyik társelnöke, Frauke Petry. A vasárnapi Bundestag-választáson egyéni képviselői mandátumot szerzett politikus a két társelnök és a párt kampányát vezető két, úgynevezett csúcsjelölt hétfői berlini közös tájékoztatóján tett nyilatkozatában hangoztatta, hogy az AfD-ben véleménykülönbségek vannak tartalmi kérdésekben, amelyeket nem szabad agyonhallgatni. Mint mondta, az AfD-nek „konzervatív reálpolitikát” kell folytatnia, és azon kell dolgoznia, hogy kormányképessé váljon és hatalomra kerüljön a következő Bundestag-választáson. Hosszú mérlegelés után úgy döntött, nem lesz tagja az AfD frakciójának a Bundestagban. Váratlan bejelentése után távozott a tájékoztatóról.
Frauke Petry, a bejelentést nem beszélte meg a párttársaival
Fotó: MTI/AP/Markus Schreiber
A másik társelnök, Jörg Meuthen hangsúlyozta: nem felel meg a valóságnak, hogy két tábor van a pártban, a „Petry-féle mérsékelt”, és a fundamentális ellenzéki politikát folytató, szélsőjobboldali irányzat. Hozzátette, hogy az AfD programja „90 százalékban teljes mértékben reálpolitikai” elemeket tartalmaz. Meuthen élesen bírálta Frauke Petry tevékenységét, szerinte "kevéssé segítette" az AfD kampányát, hogy több alkalommal elhatárolódott a csúcsjelöltektől.
Alice Weidel csúcsjelölt kiemelte, hogy az AfD „konstruktív” ellenzéki munkára készül a Bundestagban. A szövetségi parlament az AfD megjelenése révén ellenőrizni fogja a kormányt. Ez az utóbbi négy évben nem történt meg, amit jól mutat a Merkel-kormány menekültpolitikája - tette hozzá. A másik csúcsjelölt, Alexander Gauland hangsúlyozta, hogy az AfD sikere a Bundestag eddigi pártjainak sikertelensége is, különösen az Angela Merkel vezette CDU/CSU jobbközép pártszövetségé, amely nagyon nagy helyet hagyott a jobboldalon. Gauland kérdésre válaszolva elmondta, németnek tekint mindenkit, akinek német útlevele van, az a választási jelszó, hogy a németeknek vissza kell szerezniük országukat, azt fejezi ki képletesen, hogy nem akarják, hogy Németországot elveszejtse az idegen kultúrából érkező idegen emberek „inváziója”. Ezzel kapcsolatban Meuthen aláhúzta: tévedés, hogy az AfD elutasít mindenfajta migránst. Ténykérdés, hogy igen jelentős, sok milliós számban élnek Németországban a társadalomba beilleszkedett migránsok, és éppen ők azok, akik különösen nagy mértékben támogatják az AfD-t - mondta. Meuthen, Weidel és Gauland egyaránt elmondta, hogy Petry nem egyeztetett velük döntéséről, és nem tájékoztatta őket a döntés bejelentése előtt.
Petry a társelnöki tisztség mellett az AfD Szászország tartományi szervezetének vezető tisztségét is ellátja. A párt éppen Szászországban szerepelt a legjobban, a szavazatok 27 százalékát szerezte meg, valamennyi vetélytársát megelőzve. Az AfD a vasárnapi választáson országszerte a szavazatok 12,6 százalékát gyűjtötte össze, így a harmadik számú politikai erő a CDU/CSU és a szociáldemokraták (SPD) után. Frakciója - Frauke Petryt nem számítva - 93 képviselőből állhat.