Vaddisznó csordák tartják rettegésben Szigliget lakóit
Vaddisznó csordák lepték el Szigliget belterületét. Az állatok rendkívül veszélyesek, eddig több mint hatvan példányt fogtak be és ejtettek el.
A hazai vaddisznó állományának száma országos szinten elérte azt a kritikus határt, amely tovább nem tartható. Egyre több települési önkormányzat keresi a megoldást, miután a települések belterületein is előszeretettel lakmároznak. A Balatoni Szövetség – a szigligeti polgármester, Balassa Dániel kezdeményezésére – tavaly az agrárminiszterhez fordult ez ügyben, és végül Szigliget is megkapta az engedélyt a belterületi vadelejtésre – írja VEOL.
Januárban kezdték meg vaddisznók csapdával történő elfogását és kilövését Szigliget belterületi részein a rendőrség által kiadott engedély alapján. Eddig több, mint hatvan vaddisznót fogtak meg csapdákkal és lőttek ki.
A vaddisznó veszélyes
Balassa Dániel polgármester tájékoztatása szerint az első éjszaka négy állatot fogtak be, majd egy néhány napos szünet után ismét több vadállat sétált be a csapdába, számuk elérte a húszat. Ehhez adódik hozzá az őszi-téli időszakban további negyven vaddisznó kilövése, így mára hatvanra emelkedett a belterületen elejtett állatok száma. Azt is megtudtuk, hogy a csapdázást március végéig folytatják, mivel rengeteg kárt okoztak a nagyvadak a településen. Szigligeten két csapdát helyeztek ki, az egyiket a Csonka torony melletti területen, a másikat a nádüzem környékén. A csapdák megközelítése tilos, hiszen egyrészt ez veszélyes lehet, másrészt a befogás eredményességét is ronthatja – írja a Propeller.
A polgármester kiemelte, hogy a csapdákat március végéig meghagyják, mivel a vadállatok jelentős kárt okoztak a környéken. Almádi lakosai már nem ilyen szerencsések, hiszen náluk is évek óta probléma a jelenlétük, de az Almádi városvezetése továbbra sem talál hatékony megoldást.
Az erdei séták, kirándulások kedvelői számára általánosságban is lényeges tudnivaló, hogy a vaddisznók ellési időszakában a kocák különös gonddal vigyáznak a kismalacokra, ebből adódóan hajlamosak agresszív, támadó módon fellépni, ha vélt vagy valós ellenséget észlelnek a közelükben.
Ha valaki anyakocával és malacaival találkozik, lehetőség szerint a legcsekélyebb figyelemfelkeltés mellett, minél gyorsabban távozzon az érintett területről, s hagyja, hogy a konda békésen odébbálljon.
Ha zajt hallunk, komoly csörtetést, biztosak lehetünk benne, hogy vaddisznó van a bokorban. Maradjunk csendben, ne zajongjunk, és főleg ne kezdjünk el direkt hangoskodni, megpróbálva elűzni a vaddisznót. Ha pedig már látjuk is őket, ne fussunk el, ne tegyünk hirtelen mozdulatot. Okosabb lassan hátrálni és az ellenkező irányba elsétálni. Ha érzi az állat, hogy szándékunk nem ártó és jól látszik, hogy távozunk, jó eséllyel nem lesz baj a találkozásból – írja a Visitvisegrad.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Wikipédia)