Belügy: ezért kell vizsgázniuk a pedagógusoknak a Nemzeti alaptantervből

A Belügyminisztérium legújabb tervei között szerepel, hogy vizsgát kellene tenniük a pedagógusoknak a Nemzeti alaptantervből, valamint a diákok után a tanárok iskolai mobilhasználatát is korlátoznák. A szaktárca most reagált az ezzel kapcsolatos felvetésekre.

2024. augusztus 7., 12:44

Szerző:

Pintér Sándor minisztériuma reagált a legújabb pedagógusokat érintő szabálymódosításokra.

„A szóban forgó miniszteri rendelettervezet társadalmi egyeztetés alatt áll. Szakmai egyeztetést folytatnak a Nemzeti Pedagógus Kar, a családszervezetek, a pedagógus-szakszervezetek és az egyházak közül egyedül véleményt megfogalmazó Magyarországi Református Egyház képviselői a tárca munkatársaival” – közölte a Belügyminisztérium a szakmaverzum.hu-val, miután a portál a tervezett pedagógusvizsga kapcsán kérdezte, melyet a Nemzeti alaptantervből (NAT) kellene tenni.

A szaktárca arra a kérdésre, hogy mi a döntéshozók célja a NAT-ból történő számadás előírásával, kifejtette:

„Az óvodapedagógus vagy tanító, tanár munkakörben foglalkoztatott pedagógusoknak jelentős mennyiségű, de jól körülhatárolható tartalomszabályozókról naprakész ismerettel kell rendelkezniük, melyek alapvetően határozzák meg munkájukat. Az óvodapedagógusoknak az Óvodai nevelés országos alapprogramjával kapcsolatos, a tanító, tanár munkakörben foglalkoztatottaknak a Nemzeti alaptantervvel és az azon alapuló, szakképzettségükhöz kapcsolódó kerettantervekkel, alapprogramokkal, irányelvekkel összefüggő ismereteik folyamatos megújítása, valamint annak biztosítása, hogy a nevelő-oktató munkájuk során a központilag meghatározott tartalomszabályozók mentén végezzék hivatásukat, kulcsfontosságú a magas színvonalú köznevelési feladatellátás biztosításához.”

Egy sor újítás vár a pedagógusokra

Mint azt korábban megírtuk, a belügyminiszter rendelettervezete alapján ősztől köteleznék a tanárokat, hogy távoktatáson „újítsák” meg ismereteiket, majd vizsgázzanak a Nemzeti alaptantervből, ezenkívül korlátoznák a pedagógusok mobiltelefon-használatát is. 

A PDSZ Országos Választmánya szerint ettől nem növekednének a pedagógusok teljesítményének minőségi, mennyiségi mutatói. Aggályosnak nevezik, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, amelynek még nincs akkreditált tanárképzési programja, közreműködjön bármilyen tartalmi szabályozásra vonatkozó pedagógusképzésben. Ugyanakkor fontosnak tartják, hogy

az oktatási kormányzat a következő tanévben a szakszervezetek, szakmai szervezetek és a pedagógusok széles körű bevonásával vizsgálja felül, és dolgozza át a Nemzeti Alaptantervet.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint Pintér Sándor belügyminiszter rendelettervezete alapján a pedagógusok terhei tovább növekednének, a képzésre fordított időt a gyerekekkel való foglalkozásokra szánt időkeretből vennék el, így csökkenhetne a foglalkozások minősége. A képzés összekapcsolása a teljesítményértékelési rendszerrel, annak eredményeit még irrelevánsabbá tenné.

(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: RIA Novosti / Sputnik RIA Novosti / Sputnik / Sputnik via AFP)