Rekordszámú a pedagógusjelölt: megvannak a felvételi ponthatárok, tömegével örülhetnek a jelentkezők
Megvannak az idei felsőoktatási felvételi ponthatárai. Szerda este eldőlt, hogy az általános eljárásban mennyiben kerültek be egyetemre, főiskolára.
Ahogyan arról portálunk is beszámolt a központi ponthatárváró rendezvényt Debrecenben tartották, de Budapesten és számos más nagyvárosban is szerveztek hasonló Pont Ott Partit. Azok a felvételizők, akik a jelentkezés során a mobilszámukat is megadták, este 20 órától kaphattak sms-t az eredményektről.
Több mint 90 ezer új hallgató
A helyszínen az MTI-nek megszólalt Hankó Balázs, kulturális és innovációs miniszter, aki elmondta a felsőoktatás a ponthatár-meghatározásoknál több mint 90 ezer hallgatóval bővült. Valamint hozzátette, egyre nő immár második éve a műszaki, természettudományi, mérnök, informatikai, agrár, illetve az orvos-egészségtudományi szakokra felvettek száma, miközben a tanár, tanító pedagógusképzés a második legnépszerűbb lett a felvettek körében. Hankó Balázs arról is beszélt, hogy minden második hallgatót vidéki egyemre vettek fel, véleménye szerint pedig ez nagyon fontos. Azt, hogy Debrecenben, a Campus Fesztiválon tartották a központi ponthatárváró rendezvényt, Hankó Balázs azzal indokolta, hogy a debreceni a legerősebb vidéki egyetem, ahol óriási campus-hangulat van, és az Európai Egyetemi Játékok, az elmúlt évtizedek legnagyobb sportrendezvénye – amelyen ötezer sportoló vett részt és a magyarok nyerték meg – is Debrecenben fejeződik be szerda este.
Pótfelvételire is van lehetőség
A központi felsőoktatási ponthatárváró rendezvényre, a debreceni Pont Ott Partira egybegyűlteket köszöntötte Vanó Renáta, az Oktatási Hivatal elnökhelyettese is. Akinek most nem sikerült bejutnia a megjelölt felsőoktatási intézménybe, július 30. és augusztus 7. között, a pótfelvételi eljárás keretében jelentkezhet máshová. Az eredmények nyilvánosságra kerülése után folyamatosan érkeztek a hírek arról is, hogy a népszerű egyetemekre hányan nyertek idén felvételt. A Szegedi Tudományegyetemen csaknem hétezer hallgató kezdhet ősztől, a Budapesti Gazdasági Egyetemen közel hatezer elsőévest várnak, a Széchenyi István Egyetemre több mint négyezer gólya érkezhet, de továbbra is népszerű az Nemzeti Közszolgáltai Egyetem, az Óbudai Egyetem és a Miskolci Egyetem is.
A Corvinuson a legmagasabbak a pontok
A legtehetségesebb diákok továbbra is a Corvinust választják, ennek köszönhetően az itt kínált mindhárom képzési területen – gazdaságtudományi, társadalomtudományi és informatikai képzések – a Corvinus Egyetemé a legmagasabb ponthatár a nappali alapképzések ösztöndíjas helyeire. Azt írták, a legmagasabb pontszámot gazdasági területen idén is az angol nyelvű nemzetközi gazdálkodás alapképzésre kellett összegyűjteni, itt 478 pont lett a küszöbérték. A Corvinusra felvettek többsége már angol nyelvű képzést választott. Összesen 1871 hallgatót vett fel a Budapesti Corvinus Egyetem a 2024/25-ös tanévre a központi felvételi eljárásban. Alapképzésen 1376, mesterképzésen 439, osztatlan képzésen pedig 56 diák kezdheti meg tanulmányait szeptembertől.
Rekordszámú pedagógusjelölt
Töretlen az Eötvös Lóránd Tudományegyetem (ELTE) népszerűsége: az idei felvételi eljárás során az egyetem 11 960 jelentkezőt vett fel képzéseire, amelyek közül az elmúlt 15 év adatait tekintve pedagógusképzésen idén kezdi tanulmányait a legtöbb hallgató. Mint írták, alapszakra 7180, mesterszakra 3345, osztatlan szakra 1304, felsőoktatási szakképzésre 131 fő került be az ELTE-re. A felvettek közül 9241-en nappali, 2567-en levelező és 152-en esti munkarendben kezdik meg tanulmányaikat. Az egyetem gólyáinak 84 százaléka, 10 019 fő állami ösztöndíjas finanszírozási formában tanulhat. Idén az elsőhelyes jelentkezők 70 százalékát felvette az egyetem, szemben a tavalyi 68 százalékkal. A legtöbb hallgatót a Bölcsészettudományi Kar (2214) fogadja, amelyet a Gazdaságtudományi Kar (2099), valamint a Pedagógiai és Pszichológiai Kar (1345) követ.
Kiemelten fontos
Az ELTE-nek - az ország elsőszámú, a pedagógusképzés teljes spektrumát lefedő felsőoktatási intézményeként kiemelten fontos, hogy a felvettek 20 százaléka pedagógushallgatóként kezdi meg tanulmányait. Mindez számszerűen azt jelenti, hogy az ELTE az elmúlt 15 év adatait tekintve idén vette fel a legtöbb jelentkezőt (2500 fő) pedagógusképzésre. Hozzátették: ezen belül 192 főt csecsemő- és kisgyermeknevelő, 284 főt óvodapedagógus, 203 főt tanító, 1053 főt tanár, 744 főt gyógypedagógus és logopédia szakra. Kiemelkedő jelentőségű, hogy tanári mesterszakra az elmúlt 5 év átlagának háromszorosa, 550 fő nyert felvételt, összhangban a tanárok utánpótlására irányuló kormányzati törekvéssel. A 80 leendő informatikatanár mellett a leginkább hiányszakmának minősülő természettudományos tanárszakokon is jelentősebb számú hallgató (212 fő) kezdi meg tanulmányait.
(Kiemelt képünkön egy fiatal a ponthatárokat nézi telefonján a Kulturális és Innovációs Minisztérium, az Oktatási Hivatal és a HÖOK Közhasznú Nonprofit Kft. közös szervezésében megrendezett Pont Ott Parti felvételi eredményváró rendezvényen a Budapest Parkban 2024. július 24-én. Fotó: MTI/Lakatos Péter)