Roppant jól megy a szekér Parragh Lászlónak
Már öt kamarai cégben tagja a vezetőtestületnek Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Nem mindegyik cégtől kap tiszteletdíjat, de jövedelme – elsősorban a Molnak köszönhetően – éves szinten így is meghaladhatja a 100 millió forintot – írja a 24.hu.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) lassan valódi céghálót növeszt maga köré a lap szerint: a fő cég, a KAVOSZ Széchenyi Kártya Program Zrt mellett tavaly bejegyezték a KAVOSZ Szolgáltató Nonprofit Zrt., illetve KAVOSZ E-Green Zrt is, de van KAVOSZ Vállalkozásfejlesztési Zrt és KAVOSZ Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt is. A kamarai cégbirodalom tagjaiban közös, hogy mind az öt társaságban vezető tisztségviselő, vagyis az igazgatóság vagy a felügyelőbizottság (fb) tagja Parragh László, az MKIK elnöke.
A lap szerette volna megtudni, hogy az elnök összesen mekkora javadalmazást kap a kamarai cégektől, de kérdéseikre nem kívántak válaszolni. A két működő kamarai társaságban, ha konkrét számokat nem is, összefoglaló adatokat azért találtak a mérleghez fűzött kiegészítésben.
A KAVOSZ Zrt.-ben Parragh az igazgatóság elnöke, a beszámoló szerint az igazgatóság és a felügyelőbizottság tagjainak 2022. évi járandósága összesen 161,587 millió forint volt. Ebből nem derül ki, hogy Parragh mennyi tiszteletdíjra jogosult, de abból, hogy a tíz igazgatósági és fb-tag havonta együttesen 13,46 millió tiszteletdíjat kaphat, valószínűsíthető, hogy az igazgatóság elnöke havi egymillió forint feletti javadalmazásban részesül.
A KAVOSZ Vállalkozásfejlesztési Zrt.-ben Parragh szintén igazgatósági elnök, az innen húzott tiszteletdíj azonban elhanyagolható tétel lehet, mivel a vezetőtestületi tagok számára 2022-ben összesen kifizetett járandóság mindössze 6,72 millió forint. Ez azt jelenti, hogy havonta 560 ezer forintot oszthattak szét a múlt évben hatuk között.
A cégnyilvántartásban a valaha csempekirályként emlegetett – első vállalkozásával fürdőszoba-berendezéseket értékesítő – Parragh két saját, Magyarországon bejegyzett vállalkozásából sem dől a pénz a mérlegük alapján. A HEU-Trend Invest Kft. nem sok életjelet mutat, a mérlegében az utóbbi öt évben eredményként néhány százezer forint veszteség szerepel, az ITC-Invest Ingatlanhasznosító és Fejlesztő Kft.-ben viszont keletkezett tavaly nyereség, sőt a 12,654 millió forintnál magasabb osztalékkivétről döntöttek a tulajdonosok, az összeget kiegészítették az eredménytartalékból 15 millió forintra. Úgy fest, az ITC-Investben elvágta Parragh a delaware-i offshore paradicsomba vezető szálakat, legalábbis egy 2023. májusi közgyűlési jegyzőkönyv szerint a delaware-i bejegyzésű International Tiles Connections Co. Parraghra ruházta 7,8 millió forintos üzletrészét. A jegyzőkönyv aláírásai alapján ez úgy történhetett, hogy Parragh László az ITC-Invest tagjaként és ügyvezetőjeként megállapodott Parragh Lászlóval, hogy az általa képviselt delaware-i cég üzletrészét átveszi Parragh László, és innen fogva az ITC-Invest egyedüli tulajdonosaként ő szerepel a tagjegyzékben.
A kamarai és a saját cégeken felül bevételi forrás Parraghnak az állami vasúttársaság, ahonnan havi apanázst húz, miután tavaly tavasszal teljes sorcsere történt a MÁV-nál. Akkor választották be az immáron Lázár János fennhatósága alá tartozó MÁV igazgatóságába Parraghot, és azzal a lendülettel meg is emelték a tiszteletdíjakat: az év elején még 500 ezer forintos apanázs 1 millió 160 ezer forintra ugrott.
Parragh a bevételeit firtató újságírói érdeklődéseket korábban is rendre elhárította, mondván, irritáló lenne, ha kimondaná az összeget.
A nemzeti olajvállalat, a Mol Nyrt. igazgatósági tagsága viszont valóban jelentős összeget hoz Parragh konyhájára, azzal együtt már meglehet az évi 100 milliós bevétele.
A Mol közgyűlésére készített beszámoló alapján 2021-ben a Parraghnak kifizetett teljes javadalmazás 83 455 375 forint volt, ami havi több mint 7 millió forint, a 2022-re megítélt összeg pedig 78 289 674 forint volt. Ezzel Parragh a Mol összes igazgatósági tagját lekörözte, pedig olyan nagyágyúkkal ül együtt a testületben, mint Csányi Sándor OTP-elnök, Járai Zsigmond volt pénzügyminiszter és jegybankelnök, valamint Martonyi János volt külügyminiszter.
(Kiemelt kép: Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Fotó: MKIK Facebook-oldala)