Íme a leggyakoribb csalási módszerek: így trükköznek a vásárlók az önkiszolgáló kasszáknál
Az önkiszolgáló kasszákkal sokan megpróbálnak visszaélni.
Az önkiszolgáló kasszák ötlete alapvetően nem rossz, céljuk a költségcsökkentés és persze a hatékonyság növelése. Ugyanakkor a gyakorlatban az látszik, hogy bevezetésük óta jócskán megugrott a bolti lopások, de legalábbis a próbálkozások száma – írja a Hóvége.
Próbálnak trükközni, de...
A portál cikke szerint többféle csalási módszer is kialakult, s bár az üzletek hamar felismerték-kiismerték a trükközőket, mégis van, akiket semmi nem tart vissza attól, hogy próbálkozzanak. A leggyakoribb csalási módszerek közé tartozik, hogy egy olcsóbb terméket próbálnak beütni a rendszert kijátszani vásárlók. Hát, ez vagy sikerül vagy nem, ha mázlijuk van, akkor spórolhatnak pár száz forintot, de mivel az önkiszolgáló kassza méri, milyen súlyú termékeket helyeztünk rá, ezért viszonylag nehéz ezzel a módszerrel anyagi előnyhöz jutni. Ráadásul, ha a csalás kiderül, annak súlyos bírság vagy büntetés lehet a vége. Nyilván előfordulhat, hogy rossz terméket ütünk be, mellényomunk, de azért a rutinos eladók általában tudják, mikor, melyikről van szó.
Nem olyan könnyű túljárni az önkiszolgáló kassza „eszén”
Egy másik bevett módszer, hogy több ugyanolyan termék esetén csak egyet húznak le a vásárlók, a többi kód pedig nem kerül beolvasásra. Sőt, vannak akik nemes egyszerűséggel ki is hagyják a kód leolvasását és a terméket azonnal a táskájukba, szatyrukba helyezik. Persze hirtelen úgy tűnhet, nagyon egyszerű túljárni az önkiszolgáló kassza „eszén”, de valójában ez nem ennyire könnyű. Egyfelől az üzletek be vannak kamerázva, sok helyen pedig az önkiszolgáló kassza felett is ott a kamera. Ha a dolgozókban felmerül a lopás gyanúja, azt azonnal jelzik a biztonsági őröknek. Emellett az önkiszolgáló kasszáktól a legtöbb helyen már csak úgy lehet távozni, hogy ki kell menni egy biztonsági kapunk, ha pedig egy termék nem kerül leolvasásra, akkor becsipog.
Milyen büntetéssel jár a trükközés?
Nos, az önkiszolgáló kasszáknál való visszaélés bolti lopásnak minősül, még abban az esetben is, ha utólag egyébként kifizetésre kerül az elcsenni szánt termék. Az 50.000 forintnál alacsonyabb értékű lopás tulajdon elleni szabálysértésnek minősül, ez akár 65.000 forintos helyszíni bírságot is vonhat maga után. A rendőrség ugyanakkor kiemeli, az elkövetőt – a gyorsított bírósági eljáráson való részvétel biztosítása érdekében – a tárgyalásig, de legfeljebb 72 órára őrizetbe is veheti – írja a lap. Amennyiben viszont a lopás értéke meghaladja az 50.000 forintot, továbbá a lopást bűnszövetségben, üzletszerűen, az áruvédelmi eszköz megrongálásával vagy eltávolításával követik el, akkor bűncselekmény miatt kell felelnie az elkövetőnek. Ebben az esetben közmunka, de akár letöltendő börtönbüntetés is járhat a tettért.
Itthon nem annyira népszerű
Ahogyan arról lapunk is beszámolt nemrégiben felmérést végeztek annak érdekében, hogy kiderüljön, mit gondolnak valójában a vásárlók az önkiszolgáló kasszák működéséről, és mennyire kedvelik azok használatát. A felmérésből kiderült, hogy az idősebb generációk és kevesebb jövedelemmel rendelkezők nem örülnének, ha eltűnnének a hagyományos pénztárak, és esetenként bonyolultnak találják az önkiszolgáló kasszák működését. Nem csak ők, hanem a megkérdezettek ötven százaléka úgy véli, hogy általában nem áll rendelkezésre olyan kolléga, aki segítene a technikai problémák megoldásában, pedig az önkiszolgáló kasszák gyakran meghibásodnak. Ilyenkor várakozni kell a segítség megérkezésig, így összességében egyáltalán nem lesz gyorsabb a folyamat, mint egy hagyományos pénztárnál történő fizetés esetén. A különböző csomagolástípusok felismerése, a kedvezmények és kuponok érvényesítése is nehézséget okozhat, ezt is sokan megemlítették a negatívumok között. További részletek ebben a cikkünkben.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)