Mit kell bevallaniuk a képviselőknek a vagyonnyilatkozatukban?

Luxusékszer, ajándék, juttatások. Utánanéztünk, mik a szabályok.

2021. július 8., 06:00

Szerző:

Ahogy arról kedden beszámoltunk, Varga Judit másfél millió forintos luxuskarórát hord, a kiegészítő pedig nem szerepel a miniszter vagyonnyilatkozatában. Mint az utóbb kiderült, azt nem is kellett bevallania, mert a Cartier márkájú ékszer értéke, amit ajándékba kapott férjétől, nem haladta meg a hathavi képviselői alapdíj értékét. Ennek apropóján utánanéztünk, milyen ajándékot kell feltüntetniük a képviselőknek a vagyonnyilatkozatukban.

A hatályos szabályok szerint a képviselők képviselői megbízatásukkal összefüggésben nem fogadhatnak el olyan ajándékot vagy más ingyenes juttatást, amely a képviselői tiszteletdíj egyhavi összegét meghaladja. A képviselői tiszteletdíj egytizenketted részének megfelelő értékhatárt meghaladó értékű ajándékokról, és ingyenes juttatásokról a képviselőnek vagyonnyilatkozatában be kell számolnia. Ez azonban csak a megbízatásukkal összefüggésben lévő ajándékokra vonatkozik, egyéb körülmények között a hathavi képviselői alapdíjat meghaladó értékű ingóságokat szükséges csak szerepeltetni a vagyonnyilatkozatban.

A képviselői alapilletményt az előző évi bruttó átlagkereset háromszorosában állapították meg még 2018-ban, így azóta már nemcsak a választások évében emelik az összeget, hanem évente, külön döntés nélkül. Idén márciusban bruttó 1 millió 103 ezer forintról 1 millió 211 ezer forintra emelkedtek a képviselői tiszteletdíjak – ez közel 10 százalékos emelést jelent. Varga Judit igazságügyi miniszterként, 2020-es vagyonnyilatkozata alapján bruttó 1 millió 979 ezer forintot vihet haza havonta. 

Mi a helyzet az EP-képviselőkkel?

Sokkal szigorúbb diplomáciai szabályok vonatkoznak azonban az európai parlamenti képviselőkre. Ők ugyanis munkájuk során nem fogadhatnak el 150 eurónál nagyobb értékű ajándékot. Ha pedig a Parlament képviselete során kap ajándékot, akkor azt át kell adni a Parlament Elnökének. Ugyanakkor nem számít ajándéknak az utazási költség, szállás, ellátás térítése, akkor sem, ha azt harmadik fél fizeti, mint meghívó, ha ez a képviselő munkájával összefüggésben van.

Az idén februárban közzétett vagyonnyilatkozatok egyébként egészen érdekes eredményeket mutatnak. Kiderült például, hogy Orbán Viktor miniszterelnöknek egyetlen forint megtakarítása sincs, hitele azonban van. Szijjártó Péter külügyminiszter jachtozása nagy port kavart a közbeszédben, ám a vagyonnyilatkozatában nem tüntette fel a kiruccanást – igaz, ezt csak akkor lenne kötelessége megtenni, ha kifejezetten képviselőként vagy miniszterként kapja azt. A bankszámlája viszont jelentősen megcsappant: a 2019-es 5,8 milliós megtakarításhoz képest idén csupán 222 ezer forintot tüntetett fel. 

Gyurcsány Ferencnek sem ez volt a legjobb éve. A DK-elnökének vagyonkezelő holdingja, az Altus Portfólió Kft. mindössze 55 millió forint osztalékot fizetett, míg 2019-ben több mint négyszeresét, 238 milliót. A korábbi miniszterelnöknek emellett van 58 millió forint banki hitele és 214 millió forint értékpapír fedezetű hitele is. Utóbbi 64 millió forinttal több, mint egy évvel korábban.

(Kiemelt kép: Az Országgyűlés plenáris ülése 2021. június 15-én. Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI)