Döntött a Lidl: Fizetős lehet, ami eddig ingyen volt?
A Lidl egyes európai üzleteiben már fizetőssé tett egy eddig ingyenes kényelmi szolgáltatást. Felmerül a kérdés: vajon a magyar vásárlók is búcsút mondhatnak ennek?
A Világgazdaság beszámolója szerint Németországban a Lidl már fizetőssé tette az eddig ingyenesen kínált zöldség-gyümölcs tasakokat, más néven a vékony műanyag zacskókat. A lépést környezetvédelmi okokkal indokolták, ugyanakkor nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy ez egy újabb terület, ahol a vásárlók pluszköltségekkel számolhatnak a jövőben. Bár a változás egyelőre csak Németországot érinti, a Lidl egységes európai stratégiáját figyelembe véve sokakban felmerült a kérdés: vajon hazánkban is bevezetik-e ezt az új rendszert?
Eltűnhet egy kényelmi szolgáltatás a Lidl üzleteiben?
A cikk kiemeli, hogy a német vásárlók márciustól darabonként 3 eurócentet (nagyjából 12 forintot) fizetnek egy ilyen zacskóért, és a cél a műanyaghulladék csökkentése. Ez nem az első hasonló lépés a boltlánc részéről, hiszen az elmúlt években több kiskereskedelmi szereplő is fokozatosan bevezette a környezetvédelmi szempontból indokolt díjszabásokat.
Magyarországon a Lidl egyelőre nem jelentett be hasonló intézkedést, de mivel több környező országban már megkezdődtek a hasonló változások, nem kizárt, hogy hamarosan nálunk is fizetőssé válik ez a szolgáltatás. A vásárlói szokások és reakciók országonként eltérőek lehetnek, de a Lidl stratégiájában fontos szerepet játszik az egységes európai működés, így a németországi döntések akár előfutárai is lehetnek a hazai intézkedéseknek.
A Világgazdaság a német példa miatt arról érdeklődött, hogy várható-e, hogy bevezetik a fizetős nejlonzacskókat a magyarországi Lidl-boltokban is és ha igen, mikortól és mennyibe fognak kerülni. A Lidl egyenest választ adott és azt közölte, hogy
a Lidl Magyarország jelenleg nem tervezi fizetőssé tenni a bolti nejlonzacskók használatát.
Egyelőre tehát nem kell attól tartanunk, hogy a zacskókért fizetni kell, ám kérdés tehát adott: mikor válik fizetőssé Magyarországon is egy olyan apró, de sokak által használt szolgáltatás, amit eddig természetesnek vettünk?
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: HENDRIK SCHMIDT / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)