Aranyáron mérhetik idén a hazai gyümölcsöt, erre számíthatunk a piacokon

Komoly károkat okoztak az áprilisi fagyok, a szakértő szerint hiány lehet hazai gyümölcsből, ami súlyos dráguláshoz vezethet.

2025. április 23., 15:08

Szerző:

Április elején ismét komoly fagykárok sújtották a magyar gyümölcsültetvényeket, ami jelentős terméskiesést és árnövekedést vetít előre az idei évre. A szokatlanul hideg, szállított fagy következményeiről és a kilátásokról Tölgyfa József növényvédelmi szakmérnök, a Nyír-Chem Kft. ügyvezetője és a Vitafer Hungária Kft. szaktanácsadója beszélt a Növekedésnek.  

Hiány lehet hazai gyümölcsből

A hőmérséklet több egymást követő éjszakán -8 °C alá süllyedt, ami különösen veszélyes volt a virágzó gyümölcsfákra. A szakértő szerint egyes térségekben akár 80–100%-os terméskiesés is előfordulhat. Ez a fajta szállított fagy, amely hideg levegőt hoz északról és órákig tartósan alacsony hőmérsékletet okoz, különösen pusztító hatású.

A leginkább veszélyeztetettek a korán virágzó csonthéjasok: kajszibarack, meggy, cseresznye, szilva. Idén viszont már alma, körte, birs is károsodhatott. A fagy akár egyetlen éjszaka alatt is teljes termésveszteséget okozhat.

Bár a gazdák rendelkeznek bizonyos fagyvédelmi technológiákkal – szélgépek, öntözés, kályhák –, ezek csak néhány fokos védelmet nyújtanak, és főleg a kisugárzási fagyok ellen hatékonyak. A jelenlegi, szállított fagy viszont hosszabb ideig és nagyobb területet érintett, így a védekezés gyakran hatástalan volt. Ráadásul magas költségeik miatt sok gazdaság nem tudja ezeket alkalmazni. Tölgyfa József szerint még most sem késő segíteni a növényeket. Az aminosavak, biostimulátorok, monokálium-foszfát, karbamid és bór használata elősegítheti a regenerációt és a stressztűrés javítását. Ezek különösen fontosak lehetnek a virágzás sikeressége szempontjából.

A környező országokat is sújtotta a fagy

A hazai termés várhatóan még a belföldi igényeket sem fedezi, így gyümölcsimport válhat szükségessé. A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy több más európai országban is károkat okozott a fagy.

„Nemcsak Magyarországot érintette a hideg, hanem többek között Lengyelországot és Ausztriát is, ahol szintén jelentős pusztítást végzett a hirtelen jött tavaszi fagy. Bár egyelőre nehéz felbecsülni, de a kár valószínűleg ott is több mint 60-70 százalékos terméskieséssel járt. Ez minden bizonnyal hatással lesz a piaci árakra is”

– nyilatkozta Tölgyfa József.

A szakember hangsúlyozta: a gyakori tavaszi fagyok az éghajlatváltozás következményei. Az enyhe telek miatt a fák korábban virágoznak, de a fagyok nem maradnak el – ez a kettő együtt súlyos problémát okoz.

A termelők számára a legfontosabb üzenet: nem szabad feladni. A regeneráció még most is segíthet, és nem minden térségben egyforma a kár mértéke. Tölgyfa szerint újra kell gondolni a fagyvédelmi stratégiákat, és szükség lenne egy kiszámíthatóbb támogatási rendszerre, amely segít a mezőgazdasági válsághelyzetek kezelésében.

 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay) 

13:51

Az önkormányzati köztisztviselők országszerte sztrájkba léptek, hogy érdemi béremelést követeljenek a 2008 óta változatlan illetményalap és az alacsony fizetések miatt, ezért ma sokkal nehézkesebb az ügyintézés.