Ismét előveszik a Farkas Flórián-féle Híd a munkába ügyeit
Az Integritás Hatóság vizsgálni kezdte a Híd a munka világába pénzköltéseit. A Farkas Flórián-féle ügyben az Európai Unió Csalás Elleni Hivatala, az OLAF is vizsgálódott.
Az Integritás Hatóság vizsgálni kezdte az elhíresült roma foglalkoztatási program, a Híd a munka világába pénzköltéseit – írja a Népszava. A Híd a munka világába program elméletileg a romák munkaerőpiaci helyzetének javítására lett volna hivatott, és 2014-ben indult. A foglalkoztatási szövetkezet vezetője Farkas Flórián, a Lungo Drom és az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) elnöke, fideszes parlamenti képviselő, miniszteri, majd miniszterelnöki biztos lett. (Felsorolt pozícióiból mára csupán a Lungo Drom elnöki tisztségét sikerült megtartania).
Az eredetileg 5 milliárd forintosra tervezett keretből a Híd a munka világába projekt végül csak nagyjából 1,6 milliárddal gazdálkodhatott. A folytatás nem véletlenül maradt el: a pénznek lába kelt, a kezdeményezés gyorsan kudarca fulladt. Nincs jele annak, hogy a programnak köszönhetően bárki is álláslehetőséghez jutott volna a rászoruló romák közül. Feljelentések sora született, többek között Hadházy Ákos ellenzéki képviselő és a roma politikusokból létrehozott tényfeltáró bizottság részéről.
Az adóhatóság hét év után, 2022 végén bizonyítottság hiányában megszüntette a nyomozást. Annak ellenére, hogy a Balog Zoltán vezette Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) is szabálytalanságokat észlelt, ezért visszakövetelte a pénzt. Farkas Flóriánt, akinek meghatározó szerepe volt a projektben, nemhogy gyanúsítottként, még tanúként se hallgatták meg – írja a lap.
Leporolják Farkas Flóriánék ügyét
Az Integritás Hatóság (IH) most leporolja az aktát. Biró Ferenc, a hatóság vezetője írásban közölte az ORÖ elnöki feladatait ellátó Lakatos Oszkárral, hogy az „európai uniós támogatások végrehajtása vonatkozásában vizsgálati eljárást” indítottak a Híd a munka világába ügyében. Az IH felidézte, hogy a projekt konzorciumi partnereként az ORÖ annak idején öt ingatlant vásárolt. Ezek közül a legértékesebb az a budapesti, Gellérthegy utcai székház, amely – 2014-es áron – mintegy 260 millió forintba került. A másik négy ingatlan Gödöllőn, Pécsen, Salgótarjánban és Zalaegerszegen volt, akkori vételáruk 13,5 és 25,5 millió forint között mozgott.
A hatóság nemcsak az ingatlanok sorsáról kért tájékoztatást, hanem annak a több mint 1,6 milliárd forintnak a visszafizetéséről is, amelyre az Emmi kötelezte az ORÖ-t. Ezen túlmenően az IH kitért arra, hogy 2016-ban az ORÖ 1,3 milliárdos speciális támogatást kapott. A hatóság ennek felhasználásáról is papírokat szeretne látni.
Ahogyan arról korábban írtunk: az Országos Roma Önkormányzatnak (ORÖ) országos lefedettségű munkaerő-közvetítő hálózatot kellett volna létrehoznia a Híd a munka világába program uniós forrásai révén.
Azonban, mint akkor kiderült, az ORÖ elsősorban autókra, használhatatlan irodákra, bútorokra és egy gellérthegyi villára költötte el a megkapott pályázati pénzt.
A program eredetileg ötmilliárd forintos költségvetéssel ment, később a keretösszeget 1,6 milliárdra csökkentették le. A feljelentés után az ügyben az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) is vizsgálódott. Végül kötelezték az ORÖ-t a támogatás visszafizetésére, ebből a kötelezettségből a kormány 2016-ban 1,3 milliárd forintot átvállalt. Valójában tehát Farkas Flóriánnak csak a fennmaradó 300 millió forintot kellett visszafizetnie.
A ma már nem létező Emmi (Emberi Erőforrások Minisztériuma) korabeli kimutatása szerint mintegy 24 szabálytalanságot tártak fel a program belső vizsgálatán, ez azonban csak az OLAF vizsgálatakor derült ki. Farkas idén, húsz év után végül távozott az Országgyűlés padsoraiból. Helyét Sztojka Attila vette át, aki jelenleg a roma kapcsolatokért felelős kormánybiztos is.
(Kiemelt kép: Farkas Flórián a Békemeneten. Fotó: Derzsi Elekes Andor via Wikipedia)