Fontos csapdákat helyeztek ki, erre figyelmeztetik a lakosságot

Csapdákat helyeztek ki, hogy befogják a teknősöket.

2025. április 14., 11:34

Szerző:

Speciális csapdákat helyeztek ki a Szolnok melletti Alcsi-Holt-Tiszán, mivel ezekkel szeretnék befogni az inváziós teknősfajokat. Ezekre azért van szükség, mert bizonyos fajok komoly veszélyt jelentenek az egyetlen őshonos magyar teknősre, írta meg az Infostart.

Ezekkel a csapdákkal próbálják megvédeni az őshonos teknősöket

A Szolnok melletti Alcsi-Holt-Tiszán megkezdődött az inváziós teknősfajok befogása, amelyet a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság jóváhagyásával hajtanak végre. Az akció célja az idegenhonos teknősök – elsősorban a Mississippi tarajosteknősök és az ékszerteknősök – visszaszorítása, mivel ezek a fajok komoly veszélyt jelentenek az egyetlen őshonos magyar teknősre, a mocsári teknősre, valamint jelentős károkat okoznak a süllőfészkekben is.

A befogást speciálisan erre a célra kifejlesztett csapdák segítségével végzik a vízpartok közelében. A Madárfigyelő Szolnok Természetvédelmi Egyesület arra kéri a lakosságot, hogy ne piszkálják, rongálják vagy vigyék el a kihelyezett csapdákat, mivel azok a szakemberek mindennapi munkájának eszközei, amelyeket rendszeresen ellenőriznek és szükség esetén áthelyeznek.

A program nem újdonság: a természetvédelmi egyesület tavaly is alkalmazta ezeket a csapdákat a területen. Az akció során, ha mocsári teknőst fognak, azt szabadon engedik, míg az inváziós fajokat tavaly például a jászberényi állatkertbe szállították el.

Egyre nagyobb problémát okoznak egyes fajok

Korábban a 168.hu is beszámolt arról, hogy bizonyos fajok megjelenése komoly veszélyt jelent. Már Magyarországon is felbukkant például az ázsiai lódarázs, ami nem őshonos, és veszélyezteti a méhek életben maradását. A rovar nagyon veszélyes lehet az ökoszisztémára, mivel tömegével pusztítja a jótékony rovarokat. Éppen ezért arra kérik a lakosságot, hogy amennyiben észlelik az ázsiai lódarazsat, azonnal jelentsék.

Ahogyan a neve is mutatja, az ázsiai lódarázs eredetileg nem őshonos Magyarországon, mivel Ázsiából származik. Azonban az elmúlt években Európa több országában, így Magyarországon is megjelent. A lap cikkéből kiderül, hogy a legelső példányt még 2022 augusztusában észlelték Kimlén. Az egészen hatalmas darázs, akár 2,5 centiméteresre is megnőhet és igazán fájdalmas a csípése. Azonban az igazi veszélye nem ebben rejlik, hanem hogy csapatostul vadászik a méhekre, amelyek a beporzást is védik.

 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)