Agresszív trópusi halszörnyet fogtak ki a Hévizi-csatornából
Egy horgász 50 darab trópusi jaguársügért fogott ki a Hévízi-csatornából. Nem először fordul elő, hogy Magyarországon nem őshonos halszörnyet halásznak ki természetes vizekből.
A Magyar Haltani Társaság számolt be arról a közösségi oldalán, hogy egy horgász trópusi jaguársügért fogott ki a Hévizi-csatornából. Nem ez az első eset, hogy az agresszív, inváziós halszörny megjelenik a hazai vizekben, korábban komoly problémát okoztak a Zala-folyóban is. mivel felfalják az őshonos halakat. Ráadásul a Zala összekötettésben van a Balatonnal.
Amint arról korábban beszámoltunk, a Hévizi-csatorna ideális a trópusi halak számára, hiszen a 38 fokos vizet adó, termálforrások által táplált Hévízi-tó vízkészlete az év minden szakaszában cserélődik, a víz pedig a lefolyóként is emlegetett Hévízi-csatornán keresztül távozik, majd a Zala folyóba ömlik. A tó kivezető csatornájában egy-két kilométeren át még meleg a víz, ezért télen sem fagy be, így azok a trópusi halak,amik egyébként télen elpusztulnának a hideg vizű, magyar folyókban, itt áttelelnek és szaporodnak.
A Magyar Haltani Társaság állásfoglalása az akvaristák felelősségét hangsúlyozza:
„ A Hévízi-csatorna kezdeti szakaszának meleg vizében számos idegenhonos halfaj él igen nagy egyedszámban, melyeket akvaristák engedtek szabadon. Bár ezek a halak hideg vízben nem telelnek át, évről évre egyre messzebb merészkednek a kifolyótól a hidegebb víz felé, fokozatosan alkalmazkodva a magyarországi viszonyokhoz. A klímaváltozás következtében teleink egyre enyhébbek, ami lehetőséget ad ezeknek a fajoknak arra, hogy akár hőforrás nélkül is átteleljenek, ennek következményei a hazai halfaunára nézve beláthatatlanok. Éppen ezért tilos megunt akváriumi halakat és más házikedvenceket szabadon engedni”
– írják.
„Vannak bizony olyan akváriumi haltenyésztők, akik szándékosan helyeznek ki bizonyos fajokat annak érdekében, hogy a természetes vízben költségmentesen fel tudják őket nevelni, majd jelentős haszonnal értékesíteni” – nyilatkozta Ferincz Árpád, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (Mate) Természetesvízi Halökológiai Tanszékének vezetője az RTL Fókusznak.
Az akvarista lexikon szerint a jaguársügér erősen territoriális és viszonylag agresszív faj, a nála kisebb halakat tápláléknak tekinti. Az akrváriumban növényeket sem egyszerű mellette tartani, mert mindent szétturkálnak. A jaguársügér territóriumot alakít ki, amelyet igen agresszíven véd. Gyorsan szaporodik, az ivadékokat mindkét szülő védelmezi.
(Kiemelt képünk forrása: A Magyar Haltani Társaság hivatalos Facebook-oldala)