Az agyműködésre is hatással lehet a koronavírus

Egyre több a poszt-covidos tünet.

2021. augusztus 2., 16:18

Szerző:

Egyre több kutató foglalkozik a koronavírus szervezetre gyakorolt hosszú távú hatásaival. Egy új, a JAMA tudományos folyóiratban megjelent tanulmány most azt mutatta ki, sokan memóriazavarban szenvednek még akár nyolc hónappal a COVID-19 után is – írja a 24.hu.

A norvég kutatók 13001 főt vizsgáltak meg, őket 8 hónappal később is megkérdeztek egy online kérdőív segítségével. A 8 hónap elteltével 9705 főt sikerült elérni, akik közül 651-en voltak a korábban fertőzésen átesettek. Közülük 72-en (11 százalék) mondták azt, hogy még mindig memóriaproblémákkal küzdenek. Az 5712 SARS-CoV-2-negatív csoportból mindössze 254-en panaszkodtak hasonlókra (4 százalék), míg a nem ellenőrzött kontrollcsoport (3342 fő) 80 résztvevője (2 százalék) érezte gyengébbnek a memóriáját.

A kutatók szerint ez szignifikáns különbség, és egyértelműen mutatja, hogy a koronavírus, bár a légutakat támadja először, az agyműködésre is hatással van. Emellett azt írják, a fertőzésen átesettek 41 százaléka rosszabbnak ítélte meg az egészségét, mint egy évvel korábban, 12 százalékuk pedig sokkal nehezebben is koncentrál, mint előtte.

A szakértők szerint az összefüggés egyértelmű, viszont a résztvevőkön előzőleg nem végeztek memóriateszteket, csak saját bevallásra támaszkodtak a kutatáshoz. A koronavírus szervezetre gyakorolt egészségkárosodásai közt felvetődött már többek között a magas vércukorszint, hasnyálmirigyhormonok rendellenessége és az abnormális hormonszint is.

(Kiemelt képünk illusztráció: Chinese coronavirus COVID-19 under the microscope. 3d illustration koronavírus illusztráció Fotó: Shutterstock)

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.