A színházak kivárnak a nyitással, még nagy a bizonytalanság

Hiába nyithatnának akár már a héten, a lapunknak nyilatkozó színházak többsége legkorábban május végétől, júniustól tervez előadást, aki tud, szabadtéri színpadra megy, többek szerint még nem aktuális a zsúfolt, zárt nézőtér.

2021. április 27., 13:24

Szerző:

Néhány napja Orbán Viktor miniszterelnök bejelentette, hogy négymillió beoltott után kinyithatnak a színházak is a védettségi igazolvánnyal rendelkező közönség számára, akiknek még a maszkviselés sem lesz kötelező.

Arra, hogy a kormány ilyen gyorsan halad majd a nyitási stratégiájával, kevesen számítottak. A múlt heti teraszozás is nehézkesen indult, vendéglátóhelyek egy része nem is tudott kinyitni a munkavállalók hiánya miatt. Felkerestük a színházakat, a legtöbbjük részéről azt a visszajelzést kaptuk, hogy bár nagyon örülnek a nyitás lehetőségének, de ez nem megy egyik napról a másikra.

Nem nyit mindenki

A Katona József Színház megkeresésünkre azt írta, eddig májusra tervezték a Lear király című darab próbáit, a bemutatót pedig a hónap végére. „Ezt a tervet fogjuk revideálni a szabályozás részleteitől és a fenntartó álláspontjától függően” – írták szombaton, hozzátéve: „A számos médium által szemlézett szakmai tájékoztatón elhangzottak szerint az intézmények kiemelt felelőssége a biztonságos színházlátogatás megteremtése, erre pedig véleményünk szerint megfelelő felkészülési időt kell hagyni” – írták.

Rudolf Péter, a Vígszínház igazgatója szintén úgy látja, hogy a biztonság, a nézők és a munkatársak egészségének védelme továbbra is elsődleges szempont kell legyen a színház újranyitását illetően. „A Vígszínház megnyitásának lehetőségeit a pontos szabályozás és jogi keretrendszer ismeretében tudjuk majd felmérni. A múlt héten újraindítottuk a szakmai munkát. Megfelelő óvintézkedések mellett folynak a Kabaré című musical próbái. Az előadást a tervek szerint júliusban a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon fogjuk bemutatni. Emellett készülünk május elsejére, a Vígszínház 125. születésnapjára” – írta Rudolf Péter.

Perjés János, a Spirit Színház igazgatója megkeresésünkre azt válaszolta, hogy a tervek szerint egész nyáron nyitva lesznek. „Most június 16-án, három helyszínen, a lakásszínházunkban is tervezzük a nyitást” – írta.

A Madách Színház közleményében arról tájékoztatott, hogy május végétől várják a nézőket a tetőteraszukon, emellett folytatják az online programjaikat is.

Az Örkény Színház részéről azt a választ kaptuk, hogy májusban biztosan nem nyitnak. „Nemcsak az évad vége miatt nem kapkodunk, nem is csak azért, mert a színház számos ok, többek között a meghirdetett műsor, egyeztetések vagy jegyeladás miatt nem nyithat egyik napról vagy akár egyik hétről a másikra, még csak nem is a részletes rendelkezések hiánya miatt, hanem főleg azért, mert nem vagyunk meggyőződve róla, hogy zárt terekben sokan összegyűlni aktuális lenne” – írták, hozzátéve: „Az egész járvány alatt egymás védelmét tartottuk szem előtt: most is így járunk el, annál is inkább, mert az egészségügyi szakemberek is kivétel nélkül ezt tanácsolják. A próbamunkát elkezdtük, ám május hónapban bizonyosan nem tartunk nyilvános előadást, hogy júniusban mi lesz, ma nem tudjuk még.”

Kultúra - Budapest - Az Örkény Színház bejárata
 
 
Az Örkény István Színház főbejárata 2014. december 26-án. Fotó:  MTVA/Bizományosi: Jászai Csaba 
 

A budapesti Nemzeti Színház az aktuális szabályokhoz igazodva nyit majd. „A Nemzetiben június 11-én lesz a Rómeó és Júlia premierje, melyet Vidnyánszky Attila rendez. Mindeddig élő vagy online próbák folytak színházunkban, mindig a járványhelyzethez igazodtunk, és streamelt előadásokat adtunk” – írták.

Lipics Zsolt, a Pécsi Nemzeti Színház igazgatója elmondta, szintén üdvözlik a lehetőséget: „Tervezünk előadásokat, igen, már korábban szó volt róla, hogy amint enyhítenek a korlátokon, színházunk startra készen áll, és azonnal játszani kezdünk” – írta, hozzátéve: „Az óvatosság mindannyiunk kötelessége. Nem tudjuk megtippelni, mit hoz a nyitás. Minden eshetőségre készülünk, és igyekszünk érzékenyen reagálni a problémákra”. A Pécsi Nemzeti Színház művészei a tervek szerint már ettől a héttől meglepetéssel készülnek: egészen június végéig zenés produkcióval várják az érdeklődőket az épületük erkélyéről.

A Thalia színház közleményt adott ki, ebben arról tájékoztatnak, hogy az Álmomban megcsaltál című előadást, az évad utolsó bemutatójaként először május 15-én állítják színpadra.

A Játékszíntől azt a választ kaptuk, hogy május végén kezdődhet meg az elmaradt előadásaik pótlása. „A szabadtéri színpadokon a szokottnál is nagyobb érdeklődést mutattak produkcióink iránt, és erre nagyon készülünk. Így nyárra szép számmal foglaltak le tájelőadást. Ezek előkészítésére felújítópróbák szerepeltek a májusi tervezetben. Ebben nem lesz változás. Ha lehet, május végén megkezdjük az elmaradt előadások pótlását – ezzel a lehetőséggel ugyancsak eleve számoltunk már a nyitás bejelentése előtt is. Amennyiben a tájelőadások közötti szabad estéken logisztikailag megoldható, a pótelőadásokat folyamatosan játszanánk a Teréz körúti színpadon – nyári évadszünet értelemszerűen nem lesz 2021-ben” – írták.

 A Kolibri Gyermek- és Ifjúsági Színház speciális helyzetben van, mivel elsősorban gyerekeknek játszanak. Emiatt az oktatási intézmények járványügyi intézkedéseihez és döntéseihez kell alkalmazkodniuk. „Ami az idei évadra vonatkozó terveinket illeti: májusban folytatjuk a PlayOn! nemzetközi együttműködés keretében készülő Az ember tragédiája című ifjúsági előadás próbáit, Novák János rendező vezetésével. A bemutatót június 5-én tartjuk – amennyiben a járványügyi helyzet megengedi, élő közönség előtt, csökkentett nézőtérrel és a megfelelő óvintézkedések betartásával. Szintén ennek a projektnek a keretében készül a Watergate című interaktív játék Vidovszky György rendezésében, amelynek a premierje június második felében lesz. Az évad végéig folyamatosan fenntartjuk napi és hétvégi online műsorunkat is” – írták.

A Magyar Állami Operaház májusi műsorát a korábban meghirdetettek alapján, online közvetítések formájában tervezi megtartani. Mint írták, a júniusi műsort május elején hozzák nyilvánosságra a Magyar Közlönyben megjelenő jogi szabályozások, valamint a fenntartó minisztérium várható ajánlásai nyomán.

Koronavírus - Online színházi előadás
  
Technikus dolgozik a Kötelezők szabadon című előadás internetes streamjének felvételén a Pesti Magyar Színházban 2020. november 14-én.  Fotó: MTI | Szigetváry Zsolt
 

Az Újszínház május 15-től várja a nézőket. „A nézőtér még üres, de tegnap a Nagyszínpadon olvasópróbához ültek össze a színészek. Hamarosan Kocsák Tibor - Miklós Tibor musical-je, a Fatia Negra kerül majd színre Nagy Viktor rendezésében. A premier június 18-án lesz” – írták, hozzátéve: „Természetesen mindenkit megviselt anyagilag és lelkileg is, hogy nem lehetett játszani, azonban a legfontosabb az egészség – minden más csak utána következik.”

Már megjelent a rendelet is

A miniszterelnök bejelentése után a hvg.hu arról írt, hogy a színházigazgatók számára kérdéses, hogy a védettségi igazolvánnyal nem rendelkező színészek egyáltalán tartózkodhatnak-e majd a színházban. Hétfőn reggel a 4 millió beoltott utáni nyitás részleteit tartalmazó kormányrendelet is megjelent a Magyar Közlöny idei 68. számában, ez viszont nem rendezi az előadókra vonatkozó szabályokat, a szöveg nagyrészt a nézőkre vonatkozik. Ez azért is probléma, mert túl nagy nyomást helyez a színházakra. „Egyetértünk azzal, hogy csak a védett személyek látogassák a színházakat, de csak addig, amíg a járvány vagy annak bármilyen utóhatása ezt indokolja. Hogy ki léphet színpadra, azt ez nem befolyásolja, közösségünkben mindenki oltott, vagy napokon belül oltott lesz, aki pedig nem akar oltást, az nem kerülhet az előadások, vagy az oltott kollégák közelébe: izgalmas és teljesen rendezetlen kérdés, hogy mi a teendő az oltást elutasítókkal. A jegybevételen ez biztosan meglátszik majd, és ha kevesebbet játszunk, az a színészek jövedelmének sem tesz jót” – írta a lapunknak az Örkény Színház.

Nehéz időszak volt, de így is felelős döntést akarnak

Perjés János elmondta, úgy látja, a kimaradás hatalmas károkat okozott. „Csak magunkra számíthatunk. Ez nagy erőpróba emberileg és szakmailag egyaránt. Magánszínházként, mivel gyakorlatilag önfenntartóként, bérelt épületben játszunk, nagyon várjuk a nyitást. Ez a túlélés záloga. Egy év kimaradt, így gyakorlatilag a most következő 10. évadra új stábot kell felállítanunk. Szerencsére sokan dolgoznának szívesen nálunk” – írta az igazgató, hozzátéve: ettől függetlenül számukra az a legfontosabb, hogy mind a nézőik, mind munkatársaik biztonságban érezzék magukat a megnyitáskor.

Az Örkény Színház szintén annak ellenére próbál felelősségteljes döntést hozni, hogy megviselte az elmúlt egy év. „Arra, hogy a járvány milyen nehézségeket okozott nekünk, mindenki tudja a választ, és mint a traumáknál általában, az igazi kérdés az, hogy hogyan épülünk majd fel belőle” – írták.

(Kiemelt kép: Magyar Állami Operaház. Fotó: Mint Images/AFP)