A boszniai helyzet vulkán, bármikor kitörhet

Navracsics Tibor veszprémi polgár volt a pénteki Keljfeljancsi adásában.

2022. január 14., 11:39

Szerző:

Kézilabdától gyarmatosításig

Mostanában, a migráció kapcsán került a közbeszédbe ismét a gyarmatosítás témája – reagált Navracsics Tibor veszprémi polgár a pénteki Keljfeljancsi adásában Fiala János első kérdésére, amelyben Gulyás Gergely , Miniszterelnökséget vezető miniszternek, a francia kézilabdásoknak, a magyar járványügyi lazasággal kapcsolatos panaszával kapcsolatban azt mondta a Kormányinfón, hogy: „gyarmattartó arroganciával viselkednek”.

-  Kezdjük elítélni a volt gyarmattartó országokat, és erényt kovácsolni abból, hogy nekünk nem voltak gyarmataink – lépett tovább Navracsics Tibor, aki kitért arra, hogy a francia múzeumok vezetőinek nyilatkozatait figyelve is kiderül, mennyire releváns probléma manapság a gyarmatosítás. Hozzátette, hallott már olyan hazai közéleti megszólalót, aki szerint Magyarországnak azért nem volt gyarmata, mert nem akartuk. Ő azonban ebben nem biztos – jegyezte meg némi iróniával.

Digitalizáció és generációk

 Az Elkxrtuk című film és a fiatalok történelmi, politikai ismeretei kapcsán egyezség született Fiala és Navracsics között, hogy gyerekeik korosztálya közel sem tudta azt kezdeni a filmmel, mint az ötven felettiek. Navracsics Tibor ezzel kapcsolatban az oktatást említette, hogy az 1945 utáni magyar történelem és az 1990 utáni magyar politikai berendezkedés tanítása szégyenlősen vagy egyáltalán nem történik meg az általános és középiskolákban.  Az online és offline generációk különbözőségéről szólva kifejtette: szerinte ezek a nemzedékek még a célok megfogalmazásában sem értenek egyet. A műsorvezető az észt digitalizáció fejlettségét hozta fel, amire Navracsics következőképp reagált:

- Az észtek számára ez egyrészt geopolitikai helyzetükből, Oroszország közelségéből adódó menekülés, másrészt figyelemfelhívás. A magyarok nincsenek annyira fenyegetett geopolitikai helyzetük, mint az észteknek. Nekünk van reményünk arra, hogy túléljük az orosz-amerikai-lengyel-török vitákat.

 Egy szupersztár és a szabályok

 A Djokovic-üggyel kapcsolatban – a világelső teniszsztár oltás nélkül utazott az Australian Open versenyre, vízumkérelmében valótlanul hivatkozott adatokat tüntetett fel - Navracsics Tibor, az Európai Bizottság volt kulturális, oktatási, ifjúságpolitikai és sportügyi biztosa Fucsovics Márton véleményével értett egyet, miszerint Djokovic a tenisz csillaga, de a szabályokat nem kerülheti meg. Elmondása szerint figyelemmel kíséri a szerb televíziókat azt tapasztalta, hogy a sportolót elképesztő támogatás kíséri, vízum problémájából pedig nemzeti ügy kerekedett. Arra a műsorvezetői felvetésre, hogy ebben jelentős szerepet játszhatott a szerb nacionalizmus, Navracsics Tibor nem vitatta. A kérdésre: mit bizonyít, ha Djokovic játszhat hétfőn, a politikus a szupersztár marketing-erejét említette. A Keljfeljancsi adása közben érkezett a BBC híre, miszerint Djokovic vízumát törölte az ausztrál bevándorlási miniszter, és a teniszezőt várhatóan kitoloncolják az országból, hamis vízumkérelem miatt pedig várhatóan 3 évig nem is léphet be Ausztráliába, előbb a meglepetésének adott hangot Navracsics tibor, majd leszögezte: jó döntés született.

Magyar kormány boszniai szerepvállalása

Súlyos politikai mozgolódásba kezdett Boszniában Orbán Viktor, idézte a továbbiakban Fiala János Cseh Katalin január 11-i Facebook-posztját

A Momentum európai parlamenti képviselője kezdeményezésére az Európai Parlament harminc képviselője levelet küldött Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének, amelyben arra kérték: vizsgálják meg Várhelyi Olivér EU bővítési biztos szerepét a bosznia-hercegovinai elnökség tagja, Milorad Dodik bosznia-hercegovinai „szeparatista tevékenységének” segítésében.

- Nem ismerem a jelentést  és a konkrét körülményeket, de a vád nagyon súlyos. Más országban ilyen nem fordulhatna elő, ebben egészen biztos vagyok – szögezte le a volt európai uniós biztos, aki hangsúlyozta, hogy ha Bosznia-Hercegovina destabilizálódik, az egész Közép-Európa destabilizálódását vonhatja maga után. A műsorvezetői kérdésre, hogy mennyire reális ez a veszély, azt felelte: ez egy vulkán, bármikor kitörhet.

Hogy milyen következményekkel jár a 30 képviselő levele, attól függ, hogy a bizottság elnöke milyen jelentőséget tulajdonít az iromány tartalmának, elvégre a 700 fős parlamentben a 30 képviselő aránya meglehetősen alacsony. Ugyanakkor utalt saját, korábbi tapasztalataira, amikor Újhelyi István és Niedermüller Péter rendszeresen feljelentették biztossága korai szakaszában és Jean-Claude Juncker mindig válaszolt nekik, hogy ez arra mutat: fog az üggyel foglalkozni Ursula von der Leyen is. Neme mellesleg Várhelyi Olivér felettese, Joseph Borell, az Európai Bizottság erősebb Európáért a világban felelős alelnöke, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője. –

- Nagyon csodálkoznék, ha mindenfajta felsőbb jóváhagyás nélkül komolyabb lépés történne – mondta Navracsics Tibor, és egyetértett a műsorvezetői felvetésével, hogy a titkosszolgálatoknak, illetve a külügynek tudnia kellett (volna), ha ilyen történik.

Fiala János kérdésére, miszerint Orbán Viktornak a bosznia-hercegovinai elnökség tagjával, Milorad Dodikkal való személyes viszonya megkerülhető-e, a volt külügyminiszter diplomatikus választ adott:

- Dodik a szövetségi államot alkotó egyik alapegység vezetője. Kicsit olyan ez, mint amikor a bajor miniszterelnökkel tárgyal, nincs ebben kivetnivaló.

(Kiemelt kép:  Budapest, 2021. október 7. Navracsics Tibor, a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program megvalósításáért felelős kormánybiztos a magyar közigazgatási ösztöndíjprogramról tartott konferencián a Lónyay–Hatvany-villában 2021. október 7-én. MTI/Mónus Márton)

 

 

 

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.