Kiderült, hogy a testsúly komolyan befolyásolja a rák kialakulását
A túlsúlyos emberek számára komoly rizikófaktort jelentenek a felesleges kilók, egy tanulmány szerint 73 százalékkal nagyobb az esélyük arra, hogy gyógyíthatatlan rák alakuljon ki a szervezetükben.
A rákbetegséggel kapcsolatban fontos dolgora jöttek rá a kutatók. Egy új tanulmány szerint a túlsúlyos embereknél 73 százalékkal nagyobb valószínűséggel alakul ki olyan állapot, amely gyógyíthatatlan vérrákhoz vezethet. A monoklonális gammopátia oka az abnormális plazmasejtek. Kezelésre nincs szükség, de átalakulhat rosszindulatú elváltozásba, például myeloma multiplexbe vagy plazmasejtes leukémiába.
Az alattomos, tünetmentes rák: a mielóma multiplex
A mielóma multiplex a plazmasejtek rosszindulatú daganatos megbetegedése. A betegségnél támadás éri azokat a fehérvérsejteket, amelyek antitesteket termelnek, és erősítik az immunrendszert, valamint küzdenek a fertőzések ellen. A folyamat során az immunsejtek kórosan szaporodnak a vörös csontvelőben, ezáltal gátolják a normál vérképzést. A mielóma multiplexnek sokszor nincsenek olyan erős tünetei, ezért sokan nincsenek tisztában azzal, hogy betegek.
A daganat lehet szoliter (egygócú) vagy multiplex (többgócú). Kialakulhat vérszegénység, gyengült csontszerkezet, és a távoli szervek működése is zavart szenvedhet (pl. vese) a termelődő kóros immunglobulinok miatt. A betegség 55-60 éves kor körül kezdődik, férfiak esetében gyakrabban fordul elő.
A mielóma multiplex tünetei
A mielóma multiplex tünetei lehetnek a
- súlyvesztés,
- fáradékonyság (a vérszegénység miatt),
- nehézlégzés,
- vérzések,
- hőemelkedés,
- csontfájdalom,
- fogékonyság fertőzésekre,
- éjszakai izzadás,
- zavartság,
- szédülés,
- aluszékonyság,
- traumás sérülés nélküli csonttörés,
- veseelégtelenség,
- ödéma,
- szívelégtelenség.
A betegség gyakran a máj és a lép megnagyobbodásával (hepatosplenomegália) is jár, ami szintén a vérképző és az immunrendszer működési zavarai miatt alakul ki.
„Bár jelentős előrelépések történtek a myeloma multiplex terápiájában, ez továbbra is gyógyíthatatlan betegség, amelyet gyakran azután diagnosztizálnak, hogy a betegek már elszenvedték a végszervkárosodást” – mondta Dr. David Lee, a Massachusetts General Hospital munkatársa.
A kutatás igyekszik feltárni a lehetséges okokat
A tanulmányban 2628 olyan személyt vizsgáltak az Egyesült Államokból, akiknél 2019 és 2022 között fokozott volt a myeloma multiplex kialakulásának kockázata. A Blood Advances folyóiratban megjelent tanulmány szerint a csapat azt találta, hogy
az elhízás 73 százalékkal nagyobb eséllyel jár monoklonális gammopátiával, mint a normál testsúlyú embereknél.
Szintén kiderült az is, hogy azoknál, akik erős dohányzásról és rövid alvásról számoltak be, nagyobb valószínűséggel volt kimutatható monoklonális gammopátia szint. Azonban a nagyon aktív egyének – akik legalább napi 45-60 percet futnak vagy kocognak jobb eredményeket kaptak. A kutatók azt remélik, hogy a BMI-nél hatékonyabb módszereket fedezhetnek fel az elhízás mérésére, és további vizsgálják a testsúly és a rákbetegség közötti összefüggéseket.
Vannak egyéb rizikótényezők is, amelyek elősegítik a betegség kialakulását: vírusok, autoimmun betegségek, festékek, kemikáliák, oldószerek, vegyszerek expozíciója, ionizáló sugárzás, valamint örökölt tényezők is szerepet játszhatnak a betegség kialakulásában.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: jarmoluk via Pixabay)