Oregánó: az olasz konyha és a népi gyógyászat ősi füve, ami segíti a kollagén termelődést és gátolja az öregedést
Az oregánó hallatán a legtöbb embernek az olasz konyha jut eszébe, pedig ezt a növényt a népi gyógyászat is számon tartja évezredek óta. Számos jótékony egészségügyi hatása közül a legfontosabb, hogy természetes antibiotikum, de serkenti a kollagén termelést is, és erős természetes antioxidánsként lassítja az öregedést is.
Az oregánó, más néven szurokfű vagy vadmajoránna az olasz konyha egyik alapfűszere, ám emellett még számos jótékony hatása miatt is érdemes fogyasztani. Nevének eredete a latin origanum nyomán keletkezett, amely a görög origanon folytatása és az orosz „hegy” és ganosz „szépség, dísz” szavakból keletkezett. Hazánkban is gyakori, a száraz gyepek, hegyoldalak és erdőszélek növénye. Leginkább a meszes talajokat kedveli.
Az Éva Magazin összefoglalója szerint többféleképpen is fogyaszthatjuk a zamatos oregánót:
- Fűszerként: Ahogyan a leggyakrabban alkalmazzuk, vagyis az ételek ízesítésére friss vagy szárított formában egyaránt használható.
- Teaként: Készíthetünk belőle teát, amelyet mézzel és citrommal ízesíthetünk, ennek rendkívül sok jótékony hatása van.
- Olajként: Az illóolaját masszázshoz vagy aromaterápiához is használhatjuk.
Az oregánó jótékony hatásai
Már az ókori Egyiptomban is ismerték az oregánó gyógyhatásait, köhögéscsillapítóként volt népzserű, az ókori Görögországban pedig sérüléseket gyógyítottak vele. A középkorban az ételeket a szurokfű olajával óvták meg a mikrobás fertőzésektől. A természet antibiotikumának tartják a mai napig.
Karvakrolt, illóolajat, cseranyagot, keserű anyagot és gyulladáscsökkentő timolt tartalmaz; a karvakrol és a timol a baktériumok szaporodását gátolja. Ezen túlmenően az oregánó olajról köztudott, hogy gátolja az élesztőgombák, így a Candida albicans túlszaporodását is, így segítségével megelőzhetőek és kezelhetőek a gombás fertőzések.
Az oregánó gazdag vitaminokban és tápanyagokban. 20 gramm szárított oreganoban 333 mg káliumot, 0,88 mg cinket, 8,8 mg vasat, 2,2 g fehérjét, 315 mg kalciumot, 0,92 mg magnéziumot és 8,56 g rostot tartalmaz, így szinte az összes létfontosságú tápanyagot megtaláljuk benne. Vitaminokban is gazdag: 1,24 mg B3-vitamint, 0,24 mg B6-vitamint tartalmaz.
Az oregánó gazdag antioxidánsokban, melyek olyan anyagok, amik védik a sejteket a károsodástól.
Lassítja a sejtek romlását, az öregedést.
Sok gyümölcsnél és zöldségénél több antioxidánst tartalmaz, 20 gramm oregánó például 10 mg C-vitamint tartalmaz, ami nagyban segíti a kollagén termelést és a fogak és íny egészségéért is felelős. Tartalmaz továbbá mintegy 3,6 mg E-vitamint, ami védi a vörösvérsejteket és segíti a C-vitamin és az A-vitamin felszívódását is.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: HansLinde via Pixabay)