Így állíthatja meg a korai öregedést
A korai öregedés elleni leghatásosabb fegyver, ha elegendő flavonoidot fogyaszt.
A szabad gyökök, az oxidáció eredményeként, a szervezetben mindenhol termelődnek. Ez a folyamat leginkább a rozsdásodáshoz hasonlítható. Az orvostudomány hosszú évtizedek óta tudja, hogy a szervezet oxidációs, redukciós egyensúlyának fontos szereplői a flavonoidok – olvasható a nepgyogyaszat.com-on. A korai öregedés megelőzése mellett az egészségmegtartó szerepük miatt is érdemes arra figyelmet fordítani, hogy minden nap fogyasszunk flavonoid tartalmú élelmiszereket vagy táplálékkiegészítőket.
A flavonoidok elsősorban a gyümölcs héjában – esetenként a színes hús szöveteiben is – valamint a szárban, kocsányban és a magban találhatók. A flavonoidok vízben oldódó növényi festékanyagok. Az ételek széles körében megtalálhatóak. Például a citrusfélékben, szója termékekben, a borban és kék áfonyában, az almában és a teában. Dr. Szent-Györgyi Albert a C-vitamin feltalálója, Nobel-díjas tudós bebizonyította, hogy a flavonoidok növelik a C-vitamin felvételt a májban, a vesében és a mellékvesében. Ha felborul az egyensúly és szabadgyökök halmozódnak fel a sejtekben, oxidativ stressz éri a szervezetet. Ez vezet a rákhoz, a korai öregedéshez, a gyulladásokhoz és a neurodegeneratív rendellenességekhez (Parkinson- és Alzheimerkór) – hívja fel a figyelmet Birtalan Katalin természetgyógyász.
A flavonoidok a növények által saját maguk védelmére termelt anyagok, melyek elsősorban a káros UV sugárzás és egyéb növényi kórokozókkal szembeni védelmet biztosítják a sejteknek.
Ezek az anyagok hasznosak lehetnek az emberi szervezetnek is, hiszen hasonló védelmi funkciót tölthetnek be az emberi szervezetben, és fogyasztásuk védelmet nyújthat több – a szervezetet ért – káros hatással szemben.
Az öt leggyakrabban előforduló flavonvegyület a: kvercetin, a miricetin , az apigenin, a kempferol és a luteolin amiket legfőbbképpen a bogyós gyümölcsökben, hagymafélékben, spenótban, zellerben, valamint különböző lencsefélékben találhatunk. De találunk flavonoidokat a kakaóban, szójában, teában és a borban (elsősorban vörösborban), polifenolok (hidroxilcsoportot tartalmazó többgyűrűs vegyületek) formájában.
A korai öregedés megállítása mellett a flavonoidok számos kedvező tulajdonsággal rendelkeznek
- Hozzájárulnak a keringési zavarok helyreállításához és segítenek sejtjeink jobb oxigénellátásában és részt vesznek a szervezet anyagcsere folyamataiban.
- A flavonoidok emellett erősítik az immunrendszert és rákmegelőző-, gyulladáscsökkentő tulajdonsággal bírnak,
- Segítenek a vírusok és baktériumok leküzdésében, májvédő szerepet is betöltenek.
- Csökkenthetik a kemoterápiás és sugárkezelések nemkívánatos mellékhatásait.
- A flavonoid tartalmú készítményekkel megelőzhetjük a nemkívánt szív- és érrendszeri problémák kialakulását.
- Asztmaellenes és antiallergén hatással rendelkeznek
- Véredényrendszer működését, befolyásoló hatással rendelkeznek, módósítják a vaszkuláris permeabilitást.
- Növelik a C-vitamin és karotin szintet, csökkentik a diabetes hosszú távú szövődményeit.
- Jó hatással vannak a memóriára, a tanulási folyamatokra és az általános kognitív (gondolkodással kapcsolatos) funkciókra, segíthet lassítani a mentális képességek hanyatlását, és késlelteti vagy megakadályozza olyan betegségek kialakulását, amilyen az Alzheimer- és a Parkinson-kór.
A flavonoidok vagy szintelenek, vagy élénkszínűek.
A szakember arra is figyelmeztet, hogy flavonoid készítmény vásárlásakor figyeljünk oda a flavonoid színére, mivel hogy a barna szín az oxidáció, az elmúlás és a lebomlás eredményei. Az antioxidáns készítmény barnul meg, amelykben az alkotóelemek egymásra fejtik ki hatásukat. Minél nagyobb egy flavonoid terméknek a TAS (Totál Antioxidáns Státusz) értéke annál jobb hatást fogunk elérni vele egészségünk helyreállításában. Ezek az értékek általában fellelhetők a termékdoboz oldalán.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)