A 15 perces takarítás titka: így lesz mindig tiszta a konyha
Meglepő, hogy melyek a konyha legpiszkosabb pontjai – de szerencsére gyorsan orvosolható a helyzet.
A zsúfolt, teendőkkel teli hétköznapok során a házimunka hatalmas terhet jelenthet, a szakemberek szerint azonban nem feltétlenül kell órákat szánni a takarításra, 15 perc is elegendő ahhoz, hogy ne uralkodjon el a káosz. Emellett azonban a lakás bizonyos pontjait nem lehet elhanyagolni, ezek közé tartozik a konyha és a fürdőszoba – mutatott rá a The Spruce.
Bár valóban nem feltétlenül kell egy fárasztó unkanap után órákon át takarítani, ám az egyáltalán nem mindegy, hogy mely felületeket tisztítjuk meg. Ebben sokan elkövetnek hibákat, ugyanis míg felesleges területekre aránylag nagy figyelmet fordítanak, addig a sokkal szennyezettebb részletek kimaradhatnak nemcsak a napi, hanem a heti takarításból is.
A konyha ezeken a pontokon a legszennyezettebb
Kevesen gondolnak arra, hogy a különböző fogantyúkat érdemes gyakran lefertőtleníteni, különösen akkor, ha fertőző beteg is van a családban. A hűtő, a mikrohullámú sütő, de bármilyen más eszköz is remek gyűjtőhely a baktériumok számára.
A mosogató szintén rendkívül szennyezett lehet, hiszen ha az ételmaradékokból bármennyi is ott marad a környékén, illetve a lefolyóban, máris baktériumtanya alakul ki. A konyha ezen pontján elsősorban a fertőtlenítésre kell nagy figyelmet fordítani. Mint azt a szakemberek kiemelték, a gyakori mosogatás és a víz ezen nem segít, csak a fertőtlenítés jelent megnyugtató megoldást. Ehhez kapcsolódóan a szivacsok és kefék cseréjét sem szabad elhanyagolni: ezeken senki ne spóroljon, mert a túl sokáig használt eszközök fertőzésveszélyessé válhatnak.
A hűtőszekrény önmagában is veszélyes terep, hiszen a hűtés ellenére sok élelmiszer megromolhat. Érdemes rendszeresen ellenőrizni, maradt-e benne esetleg olyasmi, ami megromolhat, vagy már biztosan nem fogja senki elfogyasztani a családból. Ezektől azonnal érdemes megszabadulni, a nyers húst pedig a szakemberek nem javasolják fedetlenül elhelyezni benne, hiszen ezek tele vannak baktériumokkal.
Sokan a vágódeszkák esetében sem érzik szükségét az alapos fertőtlenítésnek, pedig az apró résekbe, amelyek a deszka felületén okoz a kés, rengeteg fertőzésveszélyes anyag kerülhet még akkor is, ha az eszközt csak zöldségek vagy pékáru felvágásához használjuk. Ezeket is érdemes rendszeresen elmosni, majd alaposan megszárítani.
A kávéfőzők és turmixgépek tartozékai, a vezetékek, illetve a kiöntők szintén extrém szennyezetté válhatnak, ezekről azonban nagyon sokan megfeledkeznek. Itt sem kell azonban hosszú időt szánni az eszközök megtisztítására, ha azt rendszeresen elvégezzük.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)