Fizetne a rákkeltő hintőporok miatt a cég, ha hagynák

A kiskapukat is be akarja zárni az amerikai törvényhozás, nemcsak a rákkeltő hintőporok ügyében.

2024. augusztus 14., 12:43

Szerző:

Hosszú idő után egyezség születhet a Johnson & Johnson ellen indított több mint 61 ezer perben. Az amerikai óriásvállalat 6,5 milliárd dollárt különített el az állítólag rákkeltő hintőporukkal okozott károk megtérítésére. A Johnson & Johnson általános egyezséggel szeretné végre lezárni a 10 éve húzódó hintőporpereket, amelyeket a társaság termékeiben lévő vagy feltételezetten ott lévő azbeszt egészségre káros hatásai miatt indítottak ellene. 

A J&J kezdettől fogva tagadta, hogy azbeszttel szennyezett hintőporokat forgalmazott volna, ezt hitelt érdemlően a laboratóriumi vizsgálatok sem támasztották alá, ennek ellenére 61 ezer felperessel kellene megegyeznie, ami eddig lehetetlen küldetésnek bizonyult. 

Erre jelenleg 6,5 milliárd dollár áll a rendelkezésére, ez 106,5 ezer dollár (38,4 millió forint) egy felperesre eső összeg lenne, de az igények kategorizálása miatt sokan ennél többre, sokan ennél kevesebbre számíthatnának.

A J&J azonban menekülő útvonalat választott, és külön céget alapított a hintőporos követelések teljesítésére. Bármilyen bornírt, az LTL Managementet azért hozták létre, hogy mielőbb fizetésképtelenséget jelenthessen és csődbe vigyék. Ezt a texasi kétlépcső csődeljárás teljesen legális módszerével oldották volna meg, de a felperesek ügyvédei ezeket a kísérleteket bíróság elé vitték, és sikerült eddig megakadályozniuk a csődöt. Ez kétszer is bejött, a harmadik próbálkozás azonban most átmehet a csődbíróság szigorú szűrőjén - írta meg a Világgazdaság.  A cél az, hogy az eljárás segítségével az összes felperest egyetlen egyezségre kényszerítsék. A J&J egyezséget ajánlott a felpereseknek, és megszavaztatta őket, hogy a megfelelő támogatottság birtokában a csődbíróság elé vigye az ajánlatot jóváhagyásra. A Bloomberg értesülései szerint a július végén lezárt szavazáson a szükséges 75 százalék fölött volt a támogató szavazatok aránya. 

A csődbírótól az LTL Management ilyen felhatalmazás birtokában kérheti, hogy a berzenkedő felperesekre is rákényszerítse az egyezséget, azaz pontot tegyen a szappanopera hosszúságú kártérítési ügy végére.

A megegyezés elé viszont nemcsak az ellenkező felperesek, hanem a változó jogi szabályozás is akadályokat gördít. Jelenleg a kongresszus asztalán van egy olyan törvényjavaslat, amely korlátozná a vállalatok azon lehetőségét, hogy egy fedőcég csődbe juttatásával védekezzenek a kártérítési perek ellen. Azaz elkaszálnák a „texasi kétlépcsőst”. 

Nemcsak babák érintettek

Korábban írtunk már arról, hogy a perben petefészek- és mesotheliomás rákos betegek is érintettek. A legtöbb perben petefészekrákos nők érintettek, de vannak olyan esetek is, amelyek mesotheliomás betegeket érintenek. A mesothelioma rákot az azbesztnek való kitettség okozza. Leggyakrabban a tüdő vagy a has körüli nyálkahártyában képződik. Az átlagos várható élettartam 18-31 hónap. A tünetek közé tartozik a mellkasi fájdalom és a légszomj. Az olyan kezelések, mint a műtét, a kemoterápia és az immunterápia, javíthatják a túlélést.

A J&J állítása szerint termékei biztonságosak és nem tartalmaznak azbesztet. A vállalat először egy „texasi kétlépéses” manővert alkalmazott a zsírkővel kapcsolatos kötelezettségeinek kezelésére, ami egy új leányvállalat csődjét jelentette 2021-ben. Ez megakadályozta a további perek folytatását. Azonban ez és egy második hasonló kísérlet sikertelen volt, mivel bíróságok úgy ítélték meg, hogy a J&J sem leányvállalata nem volt jogosult csődeljárásra. A vállalat most tervezi harmadik csődeljárását egy másik leánycégével kapcsolatban.

(Kiemelt képünkön: Johnson's babahintőpor egy szupermarket polcán 2017. augusztus 22-én a kaliforniai Alhambrában. Fotó: FREDERIC J. BROWN / AFP)