Datolyauborka: gyerekjáték vele az egészség megőrzése

Különleges és egzotikus növény, amelynek picinyke termése egyszerre dinnye is, uborka is, datolya is. Itthon is termeszthető, finom és az egészség is megőrizhető vele. Ez a mexikói egérdinnye vagy más néven a datolyauborka.

2024. július 29., 15:40

Szerző:

Különleges és egzotikus növény, amelynek termése egyszerre dinnye, uborka és datolya, ráadásul nemcsak finom, de az egészség is megőrizhető vele. Mexikói egérdinnye néven is ismert – hívta fel a figyelmet a növényre a Greendex.

A hazai éghajlati viszonyok között is megterem. Ajánlott palántaként nevelni és a fagyveszély elmúltával kiültetni, de szabadföldi vetése is lehetséges, május második felében. Melegigényes növény, a napos és szélvédett helyet szereti, ahol az éjszakai hőmérséklet sem megy 12–13 Celsius-fok alá.

A szerves anyagban, komposztban gazdag, jó vízelvezetésű talaj ideális számára, és a mulcsozást is meghálálja, amivel gátat szabhatunk a levélen keresztül fertőző betegségeknek is.

A növény kifejezetten terebélyes, szárai 2–3 méter hosszúra is megnőhetnek, ezért figyeljünk arra, hogy a tövek legalább 1 méter távolságra legyenek egymástól. Bőséges termését július végétől az első fagyok beálltáig élvezhetjük.

Az egérdinnye nagyon egészséges: gazdag vitaminokban, ásványi anyagokban, rostokban és antioxidánsokban, ráadásul kis kalóriatartalma miatt a fogyókúrázók is bűntudat nélkül fogyaszthatják. Magas lipokintartalma javítja a szívműködést, béta-karotin-tartalma pedig segít az öregedés lassításában.

Pikáns íze miatt frissen, magában fogyasztva is nagyon finom, de kitűnő összetevője lehet a különleges nyári salátáknak is. Készíthetünk belőle savanyúságot, de kovászos verzióban is kitűnő köret lehet.

Egy másik csodanövény, melytől megőrizhető az egészség

Ezekben a hetekben virágzik a lestyán, amiről a legtöbben csak annyit tudnak, hogy a húsleves egyik hozzávalója. Ám a növény értékében messze túlnyúlik a leveses fazékon, hiszen egyedi ízének köszönhetően kiváló fűszere a salátáknak, dresszingeknek, koktéloknak és a likőröknek is, de ugyanilyen sokoldalúan használható fel a népi gyógyászat szerint is annak érdekében, hogy betegségeket gyógyítsunk vagy egészséget őrizzünk meg vele.

A lestyánt más néven „szerelmi petrezselyemként” is ismerik, hiszen régen afrodiziákumként is közkedvelt növénynek számított.

A fentieken túl a lestyán rendkívül egészséges csökkenti a gyulladást, különösen igaz ez a húgyutakban kialakult gyulladásra, de antimikrobiális tulajdonságokkal is rendelkezhet, így segít a szervezetünknek megbirkózni a baktériumokkal. Ezen felül vannak, akik azt állítják, hogy a lestyán segíthet a menstruációs ciklus szabályozásában is, mint ahogyan hatásos lehet a vesekövek, az irritábilisbél-szindróma, a malária, a torokfájás, a mandulagyulladás, a reuma és a köszvény okozta panaszokra is, de rákellenes hatást is tulajdonítanak neki.

(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Christian Nitard / Biosgarden / Biosphoto via AFP)

Nem titok, hogy a különböző alapanyagokból készült edényekből és lábasokból, műanyag vagy szilikon eszközökről vegyi anyagok jutnak az ételbe, amelyek rákot okozhatnak. Nem mindegy, melyik edényt mire használjuk, sőt, az sem, hogyan tisztítjuk a konyhai eszközöket.