Rossz az emésztése? A birsalma lehet a megoldás
Nem tartozik a legkedveltebb gyümölcsök közé, pedig a birsalma számos jótékony hatással rendelkezik.
Az őszi gyümölcsök közül a birsalma mindig háttérbe szorul, de ezen ideje lenne változtatni, ugyanis egy kifejezetten értékes gyümölcsről van szó – hívta fel figyelmet az OstroVit.
A hazai kertekben is fellelhetőek a birsalmafák, így nem kell messzire menni ezért a kissé savanykás termésért, amely alapvetően Ázsia délnyugati részéről származik. Illatos, fehér virágai miatt májusban és júniusban sokak kedvencévé válik a fa, ám a termésével már jóval kevesebben barátkoznak meg. Népszerűségének minden bizonnyal nem tesz jót, hogy a birsalma nyersen meglehetősen kemény és savanyú, ám számos módon felhasználható, és jótékony hatásai miatt érdemes is lenne nagyobb figyelmet szentelni ennek a gyümölcsnek.
Alkalmanként a birskörte elnevezéssel is illetik, ami nem véletlen, ugyanis előfordulhat, hogy egyazon fa az egyik évben az almára hasonlító, kör alakú termést hoz, a következő évben azonban inkább körtére hasonlítanak a gyümölcsei. Sárga színéről és különleges illatáról könnyű felismerni.
Mire jó a birsalma?
A fáról leszedve nem fogyasztható, ugyanis rendkívül kemény, a héja miatt pedig savanyú, de befőttek és lekvárok alapanyagként gyakran felhasználják. A birsalmasajtot is sokan kedvelik, ami egészséges nassolnivalóként is fogyasztható, a gyümölcs magas pektintartalma miatt pedig zselésítésre is használható.
A birsalma számos vitamin és ásványi anyagot is tartalmaz, ezek közé tartozik az A-, B- és C-vitamin, valamint rengeteg vas, kálium, cink és magnézium van benne. Antioxidánsokban és rostokban is gazdag, mindez pedig az immunrendszernek, illetve a bélműködésnek is jót tesz.
Sokan nem is gondolnák, de akinek rossz az emésztése, annak kifejezetten jót tehet, ha birsalmát fogyaszt: székrekedésre, de akár még a gyomorfekély kezelésére is eredményesen használható. Ezen kívül a bélgázok kialakulását is megakadályozza, és a gyomorégésen is segít.
Gyulladáscsökkentő, illetve allergiaellenes hatásáról is ismert. A légúti megbetegedés kezelésében is jó szolgálatot tehet, a tüdőgyulladással vagy a hörghuruttal küzdő betegek számára az egyik legideálisabb gyümölcs, de a cukorbetegek is fogyaszthatnak belőle, mert lassítja a cukor felszívódását.
Akiknek gyakran ingadozik a vérnyomásuk, szintén hasznát vehetik a birsalmának, hiszen pozitív hatás gyakorol a szív- és érrendszerre. A más tisztulását is segíti, és miután helyreállította a bélműködést, az étvágyat is fokozza némileg. A gyümölcsből készült lekvár és befőtt bármikor fogyasztható, de az őszi szezonban kifejezetten ízletes lehet, remekül illik hozzá a fahéj fűszerként.
A birsalma a többi gyümölcsnél tartósabb, sokáig eláll otthon, így akár éretlenebb formában is érdemes megvenni, a konyhában is meg fog érni, mielőtt feldolgozásra kerülne.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)