Használhatatlanná válhat az autó télen, ha ezt nem ellenőrzi időben

Az autó kapcsán felmerülő problémák télen még súlyosabbak lehetnek.

2024. december 4., 15:30

Szerző:

Mindenkinek érdemes nagyobb figyelmet fordítania az autó állapotára a téli szezonban, ugyanis ilyenkor olyan jellegű problémák is felmerülhetnek, amelyekre az év többi részében nem is gondolunk. A hidegebb hónapokban azonban a lehető legrosszabb pillanatokban hagyhat cserben a kocsi, ha nem készülünk fel időben – figyelmeztetett az Alapjárat.

A téli gumik használatának szükségességét minden évben kihangsúlyozzák a szakemberek, és a tanácsaikra valóban nem érdemes legyinteni, még akkor sem, ha úgy tűnik, a városi autózás során nem kell megküzdeni hatalmas hómennyiséggel. Egyrészt bármikor fordulhat úgy az időjárás, hogy mégis nagyobb havazás alakul ki, és közlekedni ilyenkor is muszáj. Másrészt a téli gumi nem csak hó esetén indokolt: más csapadék, például az ónos eső hatására is kialakulhatnak olyan útviszonyok, amikor a nyári gumi használhatatlan. Aki ezzel nem foglalkozik, kockára teszi a saját és mások testi épségét is, hiszen egy csúszás következtében baleset is bekövetkezhet – szerencsésebb esetben csak anyagi kár keletkezik, ám egy gépjármű esetében ez akár milliós tétel is lehet.

Az abroncsok cseréje tehát nagyon fontos, de ezen kívül is érdemes néhány tételt ellenőrizni, mielőtt megérkezne az igazán nagy hideg.

Az autó így válhat üzemképtelenné télen

Kevesen gondolnak bele, ám az autó akkumulátora éppen télen mehet tönkre a legnagyobb eséllyel. Ez azért különösen kellemetlen, mert nemcsak az indulást lehetetlenítheti el (bár természetesen ez is nagy baj), hanem akár útközben is leállhat: előfordulhat, hogy egy piros lámpánál még sikerül megállni, de amikor a lámpa zöldre vált, az autó már nem képes elindulni. Fontos tudni, hogy az akkumulátorok élettartama nagyjából 3-5 év, ezt követően cserére szorulnak. Akinek fogalma sincs arról, hogy milyen régi az akkumulátora, valószínűleg már túl van ezen az intervallumon, és időszerű a csere. Gyanús lehet, ha a gépjármű nehezebben indul reggelente, ilyenkor már érdemes számolni az akkumulátorcserével.

Végső esetben, ha mindenképpen el kell mozdítani az autót, az ún. bebikázás segíthet: ehhez egy másik autóra és egy bikakábelre van szükség. Az ezzel való próbálkozást azonban csak hozzáértő személyeknek javasolják, ugyanis fennállhat az áramütés és a rövidzárlat veszélye, ha helytelenül csatlakoztatják egymáshoz a két autót.

Triviálisnak tűnhet, de az ablaktörlőket is érdemes télen ellenőrizni. Az ablaktörlő lapátok ki vannak téve az időjárás viszontagságainak, így nem meglepő, hogy elhasználódnak. Mivel időt kell találni a megfelelő modell megtalálására, sokan a lehető legtovább húzzák az ablaktörlő lapátok cseréjét, pedig télen egy hibás darabbal nagyon megnehezíthetik az életüket. A szélvédő tisztán tartása létfontosságú, hiszen a téli időjárás miatt a látási viszonyok egyébként is rosszabbak az átlagosnál. Ilyenkor nagyon fontos, hogy az üvegre kerülő csapadék, és a többi autó által felvert sár a lehető leghamarabb eltűnjön, és ne zavarja a sofőrt a kilátásban. Ha a lapát szennyezett, és koszt hagy maga után, akár balesetveszélyessé is válhat az autó használata.

Ezzel összefüggésben érdemes ellenőrizni, hogy elegendő mennyiségű ablakmosó folyadék áll-e rendelkezésre, és szükség esetén a pótlásáról is gondoskodni kell. Ebből érdemes akár az autó csomagtartójában is tartani egy kisebb kannányit, hogy szükség esetén gyorsan pótolható legyen. Érdemes azzal kalkulálni, hogy a téli hónapokban erre a szokottnál nagyobb mennyiségben is szükség lehet.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)