Az Alzheimer-kór egyik legnagyobb kockázata kivédhető

Egy chichagói kutatás összefüggésre bukkant a fényszennyezés és az Alzheimer-kór kockázatának növekedése között. 

2024. szeptember 9., 13:17

Szerző:

Vannak városok, amelyek soha nem alszanak. A közvilágítás, különösen a nagyvárosokban olyan mértéket ölt, hogy az káros az egészségre, ökológiai és viselkedési torzulásokhoz vezet. Egy chichagói tanulmány most konkrét bizonyítékkal szolgált ez ügyben, az Alzheimer-kór és a fényszennyezés közötti összefüggést feltárva. Az amerikai Rush Egyetem kutatásának eredményeiről a Medical X Press számolt be, melyet a Házipatika szemlézett.

A fényszennyezés növeli az Alzheimer-kór kockázatát

A tanulmány első szerzője, Dr. Robin Voigt-Zuwala szerint a magas vérnyomásnál is magasabb kockázatot jelent az éjszakai fényterhelés, különösen a 65 év alattiak számára. A Rush Egyetem Orvosi Központjának docense szerint az éjszakai fényszennyezés fontos kockázati tényezője lehet az Alzheimer-kórnak.

A kutatók tanulmányozták az Egyesült Államok fényszennyezettségi térképeit, és elemzésükbe beépítették az Alzheimer-kór kockázati tényezőire vonatkozó orvosi adatokat is. Minden államra vonatkozóan létrehozták az éjszakai fényintenzitás adatait, és azokat öt csoportba osztották, intenzitásuk alapján.

Eredményeik sokkolóak: azt mutatták, hogy a 65 év alattiaknál a magasabb éjszakai fényintenzitás jobban hozzájárul az agyi leépüléssel járó betegséghez, mint bármely más, a tanulmányban vizsgált kockázati tényező, például a cukorbetegség, a magas vérnyomás vagy a stroke.

Az összefüggés tudatosítása képessé teheti az embereket – különösen az Alzheimer-kór kockázati tényezőivel rendelkezőket – arra, hogy egyszerű életmódbeli változtatásokat hajtsanak végre.

Így védekezhet az Alzheimer-kór kockázati tényezői ellen

A fényszennyezettség nem csak a közvilágításon, kirakatok fényein kersztül ér minket. A háztartásban is számos olyan fényforrás van, amelynek negatív hatása van a szervezetre. Hogy minimálisra csökkentse az Alzheimer-kór egyik kockázati tényezőjét, a fényszennyezést, csökkentenie kell mind a lakáson kívüli fényhatások, mind a lakáson belüli fényszennyezés mértékét. Ennek érdekében használjon sötétítő függönyt, aludjon szemmaszkban! Használjon fényerőszabályozót a lakásban található fényforrásokon, valamint kékfény-szűrőt! A digitális eszközein váltson meleg fényre és csökkentse a fényerőt!

 

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstoock)

Nem titok, hogy a különböző alapanyagokból készült edényekből és lábasokból, műanyag vagy szilikon eszközökről vegyi anyagok jutnak az ételbe, amelyek rákot okozhatnak. Nem mindegy, melyik edényt mire használjuk, sőt, az sem, hogyan tisztítjuk a konyhai eszközöket.