Szürkehályog is okozhatja ezt a furcsa tünetet esténként

Alkalmanként ez is jelezheti, hogy szürkehályog alakult ki a szemekben.

2025. január 18., 12:49

Szerző:

Az idősebb generációt érintő szembetegségek közül talán a szürkehályog az, amelytől a legtöbben tartanak. Ez érthető is, hiszen a látás olyan mértékű romlását okozhatja, amely a mindennapi tevékenységek elvégzését is ellehetetlenítheti. Műtéttel kezelhető a jelenség, ám ehhez fontos, hogy a páciensek maguk is észleljék a negatív változásokat. Ezek olykor egészen jelentéktelennek tűnő jelenségek, amelyekkel azonban mihamarabb orvoshoz kell fordulni – figyelmeztetett a Mayo Clinic.

A szürkehályog a gyakorlatban azt jelenti, hogy a szemlencse állományának egy része elszürkül, és mivel a korábban áttetsző lencsén már nem jut át annyi fény, mint korábban, a látás élessége folyamatosan romlik. A szürkehályog érintheti mindkét szemet is, ám a mértéke eltérő lehet, de az sem ritka, hogy egy-egy páciensnél csak az egyik szemen alakul ki az elváltozás. Ez utóbbi esetben a betegnek egy ideig talán egyáltalán nem tűnik fel, hogy komolyabb probléma áll fenn, hiszen a másik szem korrigálja valamelyest a látást. Ám idővel egyre rosszabbá válik a helyzet.

A szürkehályog tünetei esténként is megmutatkozhatnak

Egy átlagos napon nem könnyű észrevenni azokat a - sokszor csupán néhány pillanatig tartó - tüneteket, amelyek már a betegség előjelei. Azonban az egyik közülük talán könnyebben felismerhető, hiszen esténként gyakran jelentkezik. A páciensek egy része arról számol be, hogy a fényforrások körül úgynevezett glóriát észlel, ami különösen az utcai lámpák esetében feltűnő. Bár ártalmatlannak tűnik a jelenség, ám például autóvezetés közben a fénysáv kifejezetten zavaró és veszélyes lehet.

Az is gyakran előfordul, hogy a beteg a szürkületben vagy egy sötétebb helyiségben szinte egyáltalán nem lát semmit, ugyanakkor fényérzékenység is kialakulhat: az erős reflektorok fényét elviselhetetlennek találhatja a beteg. Az is árulkodó lehet, ha a korábban megszokott tevékenységekhez is villanyfényre van szüksége valakinek, ám a legegyértelműbben talán az jelzi a betegséget, amikor homályos látás alakul ki, amely órák alatt sem múlik el, és az életminőséget is jelentősen rombolja.

A kettős látás, a tükröződések és a színérzékelés megváltozása is gyanúra adhat okot, így ezeket nem szabad figyelmen kívül hagyni. A szemet érintő szokatlan jelenségekkel minden esetben szakorvoshoz kell fordulni, hiszen a szürkehályog esetében is rendelkezésre állnak a megfelelő kezelési lehetőségek, ám ehhez minél hamarabb diagnosztizálni szükséges a betegséget, hiszen így nagyobb az esély a gyógyulásra is.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)