Friss adatok: 1165 szamárköhögés gyanús esetet jelentettek eddig
Pék Tamás, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika infektológusa a szamárköhögés-járvány kapcsán osztott meg részleteket a Jazzy Rádió reggeli műsorában.
A szamárköhögés-járványról árult el részleteket Pék Tamás, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika infektológusa a Jazzy Rádió Business Class című műsorában. Az interjú legfontosabb állításai a következők voltak:
- Amit biztosan tudunk, hogy az év első 46 hetében a háziorvosok és egészségügyi ellátók 1165 szamárköhögés gyanús esetet jelentettek. Ez egy olyan betegség, aminek már a gyanúját is jelenteni kell, így azt hogy hány eset volt idén, azt csak az év végén fogjuk megtudni. Az mindenesetre nagyon figyelemfelkeltő, hogy a tavalyi évben gyakorlatilag 2-3 esetet jelentettek, az elmúlt 43 évben alig több mint 500-at összesen.
- A szamárköhögésnek van egy definíciója, hogy mikor kell felmerülnie az orvosban a betegség gyanúja. Az egyik tünet az elhúzódó, több mint két hétig tartó köhögés, amit hányás kísér, esetleg a köhögéseket egy erőltetett kilégzéssel, majd egy mély, szamárhang szerű belégzéssel záró rosszullét zárja le.
- A szamárköhögés elleni védőoltás 5-6 évig teljes, majd egy részleges védettséget tud adni. Tehát ha valaki már legalább három hete köhög, de nem tudja a köhögése okát, akkor fel kell merülnie benne, hogy szamárköhögése van.
- A betegség minden oltatlanra veszélyes, de a legmagasabb rizikóval az újszülöttek és a szamárköhögés ellen nem teljes körűen oltott csecsemők rendelkeznek.
- A szamárköhögés azért veszélyes, mert két csoportban komolyabb szövődmények alakulhatnak ki: a már említett újszülöttek és csecsemők, mert esetükben a köhögési rohamok légzés- és keringésleálláshoz, így halálhoz is vezethetnek. Súlyosabb betegségre lehet számítani az immunhiányosoknál, a krónikus tüdőbetegeknél vagy az időseknél, akiknél a köhögési roham szélsőséges esetben bordatöréssel, inkontinenciával vagy stroke-kal is járhat.
- A szamárköhögésben utoljára 45-50 évvel ezelőtt halt meg valaki Magyarországon, ám most idén újra volt halálos áldozata a betegségnek.
Ez lehet a szamárköhögés-járvány oka
Mint arról korábban beszámoltunk, a szamárköhögés-járvány elsősorban azért tört ki Magyarországon, mert a fővárosi kormányhivatal egyik munkatársa maszk nélkül ellenőrzött több egészségügyi intézményt, ami után két nappal maga jelentette be, hogy beteg, szamárköhögéssel kezelik. Az ellenőr az országos kardiológiai intézet gyermekintenzív osztályán, illetve a Semmelweis Egyetem Tűzoltó utcai gyermekklinikáján járt, utóbbiban szerencsére nem találkozott betegekkel.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: JillWellington / Pixabay)