Semmelweis Egyetem: súlyos szamárköhögés-járvány van hazánkban
Közleményben figyelmeztet a Semmelweis Egyetem, hogy az országban jelentős szamárköhögés-járvány zajlik.
Drasztikusan emelkedett az esetszám, figyelmeztet a Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Surveillance Központja. Közleményükben arról írnak, hogy 2024-ben eddig 1127 szamárköhögéses megbetegedést jelentettek, miközben 2023-ban az esetek száma nem haladta meg a 20-at se. „Mindez azt jelzi, hogy jelentős szamárköhögés-járvány zajlik országunkban” – idézi a közleményt az Index.
Mi a szamárköhögés?
Amint arról már korábban is beszámoltunk, a szamárköhögés egy bakteriális fertőzés okozta megbetegedés. Magyarországon 1954 óta elérhető vakcina a betegséggel szemben, illetve az ma a kötelező gyermekkori védőoltások közé tartozik, amit először 2, 3, 4 hónapos korban adnak be, az emlékeztetőt pedig 18 hónapos, majd 6 és 11 éves korban. Az oltási program indulása előtt évi több tízezer megbetegedést kiváltó járványok is előfordultak. A szamárköhögés elsősorban a 6 hónaposnál fiatalabb gyermekekre veszélyes, akik még csak részben vagy egyáltalán nem védettek azzal szemben.
Már augusztusban voltak jelei, hogy egy nagyobb járvány van készülőben. Galgóczi Ágnes, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) járványügyi főosztályvezetője már akkor úgy fogalmazott, hogy a szamárköhögés járványszerűen terjed Magyarországon.
Minden korosztály érintett
A közlemény felhívja a figyelmet, hogy a megnövekedett esetszám minden korosztályban megfigyelhető, de
a legmagasabb az 1 év alatti csecsemők, a 40–49 év közötti felnőttek és a 60 évnél idősebbek körében.
A betegség a köhögéskor keletkező és levegőben terjedő nyálcseppek útján terjed. A fertőzést akár tünetmentesen is hordozhatjuk. A fertőzés veszélye a megbetegedés első két hetében a legmagasabb, azonban gyógyszeres kezeléssel ez csökkenthető.
„Mindazoknak, akiknél a szamárköhögésnek akár csak a gyanúja is felmerül, az előírt antibiotikumkezelés idejére távol kell maradniuk a csecsemőktől, és azoktól, akik fogékonyak lehetnek erre a betegségre és súlyos tünetekkel betegedhetnek meg”
– emelték ki.
A szamárköhögés tünetei
A szamárköhögés tünetei a fertőzést követő 7-10 napban jelentkeznek a megfázáshoz hasonló, enyhe felső légúti tünetekkel, orrfolyással, orrdugulással, tüsszögéssel, enyhe köhögéssel, esetleg hőemelkedéssel.
Két héten belül a köhögés súlyosbodik: hullámokban jelentkező rohamok fordulhatnak elő a kilégzés alatt. A rohamok kezdetben éjszaka, majd nappal is jelentkeznek, és 1-2 hónapig is eltarthatnak. Csecsemőknél a köhögési rohamokat rövid, életveszélyes időszakok követhetik, amikor a légzés leáll.
Ezen időszakot követően a rohamok egyre ritkábban fordulnak elő, és kevésbé lesznek súlyosak. A felépülési szakasz akár 3 hónapig is eltarthat.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)