5 takarítási szokás, amit el kellene felejtenie
A takarítás – különösen egy nagyobb – időigényes feladat, de sok szempontból is megéri vesződni vele.
Először is egy tiszta otthonban mindenki sokkal jobban érzi magát, ugyanakkor a takarítás nem csak ezért fontos. A tiszta, rendezett lakás ugyanis az egészséget is támogatja, hiszen amennyiben elmaradt a felületek rendszeres takarítása az a baktériumok és egyéb szennyeződések felhalmozódásához vezethet, ami miatt aztán a lakók akár meg is betegedhetnek. A takarításnak azonban megvannak a maga kis trükkjei, ám sajnos akadnak régi, rossz berögződések, szokások is, amikkel a hosszú távú eredmények érdekében jobb lenne leszámolni. Összeállításunkban most azokat a takarítási bakikat mutatjuk meg, amiket inkább kerülni kellene.
Túl sok tisztítószer használata
Néha úgy tűnhet egy kis extra adag tisztítószer megoldhatja a problémákat, de az igazság az, hogy az efféle próbálkozások gyakran visszafelé sülnek el. A gyártók nem hiába írják rá a dobozokra az ajánlott mennyiséget, szóval ezt nem igen ajánlatos túllépni. Ha egy adott felületet nem tud a választott tisztítószerrel rendesen letakarítani, akkor érdemes másik megoldás után kutatni. Arról pedig már nem is beszélve, hogy a tisztítószerek ész nélküli halmozása sem okos húzás, mivel ezek gyakran kölcsönhatásba lépnek egymással, aminek következtében veszélyes, káros gőzök képződhetnek. Szóval mindig kövesse a dobozokon található utasításokat, így elkerülhetők a kellemetlen meglepetések.
Takarítás piszkos eszközökkel
A takarításhoz használt eszközöket, legyen szó akár rongyokról vagy éppen a porszívóról meg kell tisztítani a takarítás után. Ez kicsit paradox módon hangozhat de, takarítani kizárólag tiszta eszközökkel lehet, máskülönben a korábban összeszedett szennyeződések visszakerülnek a lakás különböző pontjaira. Arról pedig már nem is beszélve, hogy például egy porszívó, aminek már-már tele van a zsákja, nem fog megfelelően működni, mert nagy eséllyel porral telített a szűrője is.
Kapkodás
Bizonyos tisztítószereknek időre van szükségük ahhoz, hogy kifejtsék a hatásukat egy adott területen. Szóval miután felvitte a tisztítószert a kezelendő felületre, ne törölje le azonnal, hanem várjon egy kicsit, hogy a szer elkezdjen dolgozni. Sok tisztítószeren egyébként feltüntetik a hatóidőt is, szóval olvassa el, mielőtt bevetné.
Nem megfelelő tisztítószer használata
Téves az a gondolat, hogy egy tisztítószer minden felületen tökéletesen működik. Hiszen, ha valami jó a konyhában, nem biztos, hogy megfelelő hatást fejt ki a fürdőszobában. A különböző felületekre sokszor különböző tisztítószereket kell alkalmazni, máskülönben csúnya vége is lehet a takarítási törekvéseknek, hiszen az anyagok akár tönkre is mehetnek. Mielőtt belevágna a takarításba, mindenképpen olvassa el alaposan, hogy adott terméket mely felületek kezelésére ajánlják.
A mélytisztítás kihagyása
Az egészségügyi következmények elkerülése érdekében rendszeresen szükséges nagyobb és nemcsak felületi takarításokat végezni. A konyhai kisgépek takarításáról például sokan elfeledkeznek, pedig számos gondot okozhat a bennük felhalmozódó por, allergének, baktérumok és szennyeződések. Emellett a kárpitok tisztítása is egy olyan feladat, amit sokan figyelmen kívül hagynak, pedig azokra is ráfér bizonyos időközönként egy alapos takarítás. Ugyanez igaz a szőnyegekre és ablakburkolatokra is. Éppen ezért ügyeljen rá, hogy ne maradjon el a lakásban a mélytisztítás, rengeteg kellemetlenségtől kímélheti meg magát, ha ezekre aktívan odafigyel.
(Forrás: The Spruce, Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)