Népbetegség, mégsem figyelünk rá: ez a vastagbélrák leggyakoribb tünete

Több tünet is utalhat a vastagbélrák kialakulására, de ezeket gyakran más betegségek jeleinek tulajdonítják a páciensek.

2024. november 25., 15:14

Szerző:

Bizonyos tünetek indokolják az orvos felkeresését, ennek ellenére sokan igyekeznek elodázni a gasztroenterológiai kivizsgálást. Ez hatalmas probléma nemcsak az életminőség romlása miatt, hanem azért is, mert világviszonylatban és országos szinten is nő a vastagbélrák előfordulása – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ.

A szűrővizsgálatok rendkívül fontosak, ám a vastag- és végbélrák esetében ezt sokan szeretnék mellőzni, ugyanis a vizsgálatok elvégzésével kapcsolatban számos tévhit kering a köztudatban. Ma már a modern technológiának köszönhetően fájdalommentesen, bódításban is elvégezhető a szűrővizsgálat. Mindez bizonyos életkor felett, illetve ha tünetek jelentkeznek, életmentő lehet, ugyanis a vastag-, illetve végbélrák hazánkban ott van a vezető halálokok között mind a férfiak, mind a nők esetében a második, illetve a harmadik helyen.

50 éves kor felett mindenkinek ajánlják a gasztroenterológiai vizsgálatok elvégzését két-három évente, ám azt fontos tudni, hogy a daganatos betegség ennél fiatalabb életkorban is kialakulhat, illetve amennyiben tünetek is jelentkeznek, indokolttá válik a teljeskörű kivizsgálás, életkortól függetlenül.

A háziorvos sokat segíthet, hiszen biztosíthatja a székletminta laboratóriumi kivizsgálását. Amennyiben itt bebizonyosodik a vér jelenléte, mindenképpen szükséges a további vizsgálatok megkezdése.

A vastagbélrák eredményesen kezelhető, de minél gyorsabban kell diagnosztizálni

A pácienseknek bizakodásra adhat okot, hogy a vastagbélrák azon daganatos betegségek közé tartozik, amelyek viszonylag lassú fejlődést mutatnak, és ebben a kezdeti fázisban nagyon jó esélyek vannak a teljes gyógyulásra. Már a szűrővizsgálat során lehetőség van arra, hogy a gyanús, rákot megelőző állapotokat orvosolják: amennyiben kisméretű elváltozásokat észlelnek a vizsgálat során a bélfalon, azokat már a vizsgálattal egyidőben el is tudják távolítani, majd egy szövettani vizsgálatból az is egyértelművé válik, hogy rosszindulatú elváltozásról van-e szó.

Maguk a páciensek is sokat tehetnek azért, hogy a betegségre minél hamarabb fény derüljön. Bizonyos tünetek gyanúra adhatnak okot, és bár ezek egy része más kórállapotok esetében is előfordulhat, érdemes a vastagbélrák szempontjából is megvizsgálni a lehetséges kiváltó okokat. A legrosszabb megoldás az, ha a beteg együtt él a kellemetlen, gyakran fájdalmas tünetekkel, és nem fordul orvoshoz.

A székleürítési szokásokra sokan szinte oda sem figyelnek, ám akinél gyakran jelentkezik hasmenés vagy székrekedés, illetve ezek váltogatják egymást, annak érdemes lehet erről konzultálnia egy szakorvossal, hiszen ez többek között a vastagbélrák egyik gyakori tünete is.

A hasi fájdalom és a puffadás szintén árulkodó jelek. A székletürítéskor jelentkező vér mindenképpen kivizsgálást igényel, hiszen ugyan eredhet egy átmeneti kellemetlenséget okozó aranyérből is, ám egyrészt ez is kialakulhat bélproblémák miatt, másrészt a vér eredete keletkezhetett a bél egy felsőbb szakaszából is, ami súlyos betegséget is jelezhet. A kivizsgálásra még akkor is szükség van, ha csak szivárgó vérről van szó, ugyanis a vérveszteség összességében olyan nagy lehet, hogy akár vashiány is kialakulhat, amitől a páciens rendkívül fáradékonnyá válhat.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)