Megdöbbentő oka van az ekcéma kialakulásának, a nagyvárosban élők veszélyben vannak

A légszennyezést már korábban is összefüggésbe hozták az ekcéma kialakulásával, ám most egy több mint 280 000 emberen végzett tanulmány megerősítette ezt az összefüggést.

2024. december 11., 16:58

Szerző:

A járművek és az erőművek 2,5 mikrométeres (a méter egymilliomodnyi része) vagy annál kisebb átmérőjű szennyező részecskéket, úgynevezett PM 2,5-t, azaz finomrészecskét bocsátanak ki.  Ez a legkisebb méretű szálló por, aminek forrásai a gépjárművek és erőművek mellett az erdőtüzek, a mezőgazdasági égetés és néhány ipari és égetési eljárás.Ezeket már korábban is összefüggésbe hozták az ekcéma magasabb kockázatával, amely feltehetően a túlműködő immunrendszer gyulladást okozó mechanizmusának az eredménye, amely a bőrt kiszárítja, és viszketési ingert vált ki.

Az ekcéma a szálló porra adott reakció lehet

Az ekcéma többnyire allergiás válaszreakcióként kialakuló krónikus bőrgyulladás, amelynek tünetei szabad szemmel is jól láthatóak. Vörös foltokkal, először nedvedző hólyagocskákkal jelentkezik, mely hólyagok felszakadva beszáradnak. Az ekcémás tüneteket rohamszerű viszketési ingerek kísérik.

Jeffrey Cohen, a  Yale Orvosi Karának munkatársa a kollégáival több mint 280 000, többnyire 50-es éveikben járó ember orvosi adatait elemezték. 

A kutatók az átlagos PM2,5-szinteket is megvizsgálták, a kutatásban résztvevő emberek lakóhelyén, a virginiai Levegő, Klíma és Energiamegoldások Központja által 2015-ben gyűjtött adatok alapján.

Ezután összehasonlították az Egyesült Államok 788 helyszínének PM2,5-szintjét az ekcémás esetekkel, amelyeket 2022 közepéig diagnosztizáltak. Azt találták, hogy a PM2,5 minden egyes 10 mikrogramm/köbméteres növekedése esetén az ekcémás esetek száma több mint kétszeresére nőtt. „Az ország szennyezettebb területein több volt az ekcéma” – mondja Cohen.

A kutatók figyelembe vettek olyan egyéb tényezőket is, mint az etnikai hovatartozás, a dohányzási szokások és az ételallergiák. Több szakértő, például Giuseppe Valacchi, a North Carolina State University munkatársa arra is rámutatnak, hogy a PM2,5 részecskék közvetlenül irritálhatják a bőrt, vagy az allergénekhez hasonló immunválaszt válthatnak ki. A PM2,5 részecskék belélegzése pedig szintén gyulladásos folyamatokat indíthat el az egész szervezet szintjén.

Valacchi azt javasolja, hogy az erősen szennyezett területeken élők viseljenek védőruházatot, vagy maradjanak zárt térben, amikor a szennyezettségi szint megemelkedik, hogy minimalizálják az ekcéma kialakulásának a kockázatát.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)