Minden, amit az egészséges öregedésről tudni kell

Az egészséges öregedést számos tényező befolyásolja. Ezek közül néhányat, például a genetikát, nem tudunk befolyásolni. Mások – mint a testmozgás, az egészséges táplálkozás, a rendszeres orvoshoz járás és a mentális egészségünkre való odafigyelés – a mi kezünkben vannak.

2025. február 21., 15:12

Szerző:

Számos olyan lépést tehetünk az egészséges öregedés érdekében, amelyek elősegítik a jóllétet és az önállóság megőrzését idősebb korban is – hívja fel a figyelmet a NIA, az amerikai Nemzeti Idősügyi Intézet.

Az egészséges öregedés titka sok apró szokásban van

Az NIA és mások által támogatott kutatások olyan intézkedéseket határoztak meg, amelyekkel segíthetünk egészségünk kezelésében, a lehető legfüggetlenebb életvitelünkben és életminőségünk megőrzésében az öregedés során. A kutatók két csoportra osztották az időskori egészséghez szükséges paramétereket: megjelölték a fizikai, valamint a mentális egészség megőrzéséhez szükséges tevékenységeket. 

A fizikai egészség megőrzése

Mozogjon rendszeresen! A rendszeres fizikai aktivitás kulcsfontosságú az egészséges öregedés szempontjából. Kutatások szerint azok, akik naponta legalább 8 000 lépést tesznek meg, 51%-kal alacsonyabb halálozási kockázattal kell szembenézniük, mint akik csak 4 000 lépést tesznek meg. A mozgás segít a krónikus betegségek megelőzésében és az életminőség javításában.

Táplálkozzon egészségesen! A kiegyensúlyozott étrend, amely gazdag gyümölcsökben, zöldségekben, teljes kiőrlésű gabonákban, sovány fehérjékben és alacsony zsírtartalmú tejtermékekben, hozzájárul a szív- és érrendszeri betegségek, valamint más egészségügyi problémák kockázatának csökkentéséhez.

Figyeljen az alvásminőségre!  Az elegendő és pihentető alvás elengedhetetlen az agy és a test regenerálódásához. Az alvás minőségének javítása érdekében érdemes kialakítani egy rendszeres alvási rutint és biztosítani a nyugodt alvási környezetet.

Kevesebb görbe estét csapjon, mint korábban! A túlzott alkoholfogyasztás számos egészségügyi problémához vezethet. Az ajánlások szerint a nők számára napi egy, a férfiak számára pedig napi két ital fogyasztása tekinthető mérsékeltnek.

Ne hagyja ki a szűrővizsgáaltokat! Az időszakos egészségügyi szűrések és az orvosi tanácsok betartása segíthet a betegségek korai felismerésében és kezelésében.

A mentális egészség és a kognitív fnkciók megőrzése

Maradjon szellemileg aktív! Az agy aktívan tartása, például új készségek elsajátításával vagy rejtvények megoldásával, hozzájárulhat a kognitív funkciók megőrzéséhez.

Töltsön sok időt a barátokkal! A szociális kapcsolatok fenntartása és új kapcsolatok kialakítása csökkentheti a magány és a depresszió kockázatát.

Sajátítson el stresszkezelő technikákat! A stressz megfelelő kezelése, például relaxációs technikák alkalmazásával, javíthatja az életminőséget és csökkentheti a szorongást.

Az sem mindegy, milyen környzetben él

Tegye biztonságossá az otthonát! Az otthon biztonságossá tétele, például csúszásgátlók használatával és megfelelő világítással, segíthet a balesetek megelőzésében.

Merüljön el a természetben! A tiszta levegő és a zajszennyezés csökkentése hozzájárulhat az egészség megőrzéséhez.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)