Ezek a hétköznapi hibák demencia kialakulásához vezethetnek

Bizonyos szokások hozzájárulhatnak a demencia kialakulásához.

2025. május 12., 16:20

Szerző:

Fontos leszögezni, hogy a demencia bizonyos kockázati tényezőit nem lehet befolyásolni, ám akadnak olyanok is, amelyeken mindenki változtathat annak érdekében, hogy a betegség kialakulásának esélyét csökkentse – hívta fel a figyelmet az Alzheimer Society.

A demencia a tudomány jelenlegi állása szerint nem gyógyítható, és egyelőre kialakulásnak pontos okai sem ismertek. Ugyanakkor jelenleg is rengeteg kutatás zajlik, melyek célja a betegség minél alaposabb feltérképezése. Az eddigi kutatások már feltártak olyan összefüggéseket, amelyek segíthetnek megérteni a betegség kialakulásának okait.

Bizonyos kockázati tényezők kiiktathatóak, ám ez nem azt jelenti, hogy a demenciát biztosan sikerül elkerülni. Ugyanakkor a szakemberek szerint nagyon fontos, hogy a kognitív hanyatlást ilyen módon is megpróbálja mindenki megelőzni.

A demencia kialakulásához ezen rossz szokások is hozzájárulnak

Sokan nem is gondolnák, de a helytelen táplálkozás számos más betegség mellett a demencia megjelenéséért is felelős lehet. A kutatások azt bizonyítják, hogy az egyértelműen egészségtelen, cukorban, sóban és telített zsírokban gazdag étrend több más betegség mellett növeli a demencia, illetve a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát is. Ez utóbbi akár az agy vérellátását is befolyásolhatja, ami szintén hozzájárulhat a demencia kialakulásához.

Az étketésre már csak azért is érdemes odafigyelni, mert az elhízás szintén növeli az agyat érintő elváltozások megjelenésének esélyét, ahogyan a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása is valószínűsíthető. Különösen a 45 és 65 év közöttiek esetében érdemes a testsúly csökkentésére kiemelt figyelmet fordítani.

A demencia kialakulását elősegítő rossz szokások közé tartozik a túlzott alkoholfogyasztás és a dohányzás is: a kutatások szerint a dohányosok sokkal nagyobb kockázatnak vannak kitéve a demencia szempontjából, így a szakemberek nem győzik hangsúlyozni: soha nincs késő leszokni.

Arra is kevesen gondolnak, hogy a fizikai aktivitás hiánya mennyire károsan hat a szervezetre. Fontos tudni, hogy a rendszeres testmozgás elhagyása nem csupán az izmokra gyakorol negatív hatást, hanem az agyműködésre is, ebből kifolyólag pedig a demencia kialakulásának esélyét is növeli.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)