Veszélyes lenne újrakezdeni az országhatárokkal kapcsolatos vitákat a Balkánon

Jelentős nemzetközi segítségre van szüksége Bosznia-Hercegovinának ahhoz, hogy egy működőképes állammá válhasson, és hogy megszűnjön a szétszakadás veszélye, figyelmeztetett az ország vezető nemzetközi küldötte.

2021. május 13., 15:50

Szerző:

“Különleges lehetőséget rejthet Bosznia számára az, hogy az USA új vezetősége érdeklődést mutat az ország iránt. Ezt az EU-s segítséggel együtt ki kell használnunk” - mondta Valentin Inzko kedden. “Egyre robosztusabb, szabályozottabb és gyorsabb intézkedésekre van szükség. Különben elveszíthetjük az egész Balkánt.”

Habár az USA által gründölt 1995-ös béke sikeresen megállította Európa legvéresebb konfliktusát a második világháború óta, az ország máig rendkívül megosztott - a központi kormányzat pedig túl gyenge.

A Daytoni békeszerződésben alapították meg a Főképviselő irodáját, ami a béke megvalósítását hivatott felügyelni. A főképviselői posztot betöltő Inzko 12 év munka után idén májusban köszön le. Utódja, a német Christian Schmidt júniusban kezdi meg a munkát. Viszont máris sikerült összerúgnia a port Oroszországgal, akik nem hagyták jóvá a kinevezését, és szorgalmazták, hogy szüntessék meg a tisztséget.

Küzdelem a változásért

Nyugati tisztségviselők újult erővel kampányolnak azért, hogy Bosznia megváltoztassa az alkotmányát és a választási törvényét. Erre azért lenne szükség, hogy tudjanak csatlakozni az EU-hoz.

Az ország politikusa viszont eddig nem tudtak megegyezni a változtatásról, így megrekedtek az EU felé vezető úton. Az elmúlt öt évben Inzko számításai szerint több mint fél millióan vándoroltak ki az országban azért, mert a csatlakozási kérelem 2016-os beadása óta alig történt haladás.

A 71 éves Inzko szerint már veszélyes lenne újrakezdeni az országhatárokkal kapcsolatos vitákat a Balkánon. Szerinte ennek nyomán újra felcsapnának a sikersen lenyugtatott kedélyek a volt Jugoszlávia országaiban.

“Ha változtatni akarsz a Balkán országainak határain, először látogasd meg az ottani sírokat, és a katonai temetőket Európában” - mondta. “Bármi is a célod, figyelembe kell venned, hogy Európa része vagy. Minden más út veszélyes.”

(Jasmina Kuzmanovic és Misha Savic)

 

(Kiemelt kép: Samir Yordamovic / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP)